1 Nisan’da Karacabey Yeni Haber internet sitesinde yayınlanan haber doğrusu beni de hoplattı. Katlı otoparkın yıkımı sırasında altın küpü çıkmıştı. Vatandaşlar yağmalamıştı… Şakaydı da, Karacabey Belediye Başkanı öyle yorumlamadı.

Haberi facebook paylaşımında görünce benim gözlerim faltaşı gibi açılmıştı doğrusu. Tıkladım, okudum. Haberde, yılların gazetecisi Gürel Ergen’in asla soru işrateine yer bırakmayacak haberleri gibi değildi. Bir tuhaflık vardı. Olsa olsa 1 Nisan şakasıydı bu… Yine de kuşkulanıp Gürel Ergen’i aradım, evet şakaydı!

Karacabeyli gazeteci Gürel Ergen’in karacabeyyenihaber.com sitesinde yayınlayıp paylaştığı haber şöyleydi:

“KATLI OTOPARKIN YIKIMI SIRASINDA BULUNAN TONLARCA ALTIN VATANDAŞLARCA YAĞMALANDI!

ALTINLARIN ÇOK DEĞERLİ OLDUĞU BİLDİRİLDİ!

Karacabey Belediyesi’ne ait hükümet konağı arkasındaki katlı otoparkın  İş Bankası sokağındaki bölümünün yıkımı tamamlanıp, zeminin kazılmasına başlanınca inanılmaz bir olayla karşılaşıldı.

Çünkü, iş makinesi operatörünün zemine batırdığı kepçenin büyükçe ve çil çil altın dolu bir  küple havada olduğu, yere çok sayıda altın saçılmaya başladığı görüldü. Kepçenin hafriyattan altınla dolu olarak çıktığını görenler şaşkına döndü. Gözleri fal taşı gibi açılan işçiler ve hafriyat çalışmalarını izleyenler, ilk şaşkınlığı atlattıktan sonra etrafa saçılan altınlara ve altın dolu küpe hücum ettiler. Onların “Altın! Altın!” şeklindeki çığlıklarını duyan  vatandaşlar ve o esnada yoldan geçmekte olan araçlar da durarak sürücüleri  altın yağmasına katıldı. Bu arada çok sayıda vatandaşın ceplerini altınla doldurup, olay yerinden ayrıldıkları görgü tanıklarınca ifade edildi.

Duyarlı bir vatandaşın telefonla güvenlik güçlerine haber vermesi üzerine  gelen ekipler, çok değerli olduğu öğrenilen  altınlara el koydu. Ceplerini altın doldurmuş halde hâlâ olay yerinde  bulunan vatandaşlardan da  topladıkları altınlar geri alındı. Çok dikkatli bakıldığında, kilolarca olduğu bildirilen altınların her birinin üzerinde “Isakaş Ribnasin” yazılı olduğu görüldü.

Yetkililer, Bursa Müze Müdürlüğü’nün konudan haberdar edildiğini ve basın aracılığı ile  kamuoyuna  ayrıntılı bilginin daha sonra verileceğini söylediler.”

Gürel Ergen, haberin 1 Nisan Şakası olduğunu, altınların üzerinde yazdığını söylediği “Isakaş Ribnasin”le bildirmişti oysa. “Nisanbir şakası”nı tersten yazmıştı.

Şaka hakikaten Karacabey’de ses getirdi. Gerçekten altın var diye hafriyata alanına gidenler oldu. Gürel Ergen, ciddiye alanları uyarmak için ertesi gün de ayrı bir haber yayınladı.

Bu açıklama habei de ikna etmemiş olacak ki, Karacaey Belediye Başkanı Ali Özkan, bugün belediyesinin facebook sayfasından bir duyuru yayınladı.

Duyuru aynen şöyle:

“KARACABEY’DE ÇOK DEĞERLİ ALTIN – HAZİNE BULUNDU”

Başlıklı haberler hakkında;

KARACABEY BELEDİYESİ’NDEN AÇIKLAMA

Karacabey İlçesi gündem ve haberlerine yönelik internet Gazeteciliği yapmakta olan internet sitesinde ve buna bağlı facebook ve twitter paylaşım ortamlarında Belediye Katlı Otoparkının yıkımında çalışan iş makinalarınca çok miktarda değerli altın ve hazine bulunduğuna yönelik haber yayınlanmıştır.

Adı geçen haberler gerçek dışı olup, halk arasında olumsuzluklara açabilecek bu habere itibar edilmemesi ve sorumluları hakkında suç duyusunda bulunulduğu halkımıza duyurulur.”

Pes doğrusu…

Suç duyurusunda bulunacakmış başkan!

Sormak gerek başkana, “Yahu başkan, ömründe hiç bir nisan şakası diye bir şey duymadın mı?”

Yoksa, “suç duyurusunda bulunacağım” diyerek, meslek yaşamında yazdığı hiçbir haberden ötürü adliyeye gitmemiş yılların emektarı Gürel Ergen’e şaka mı yaptın?

Ayrıca bakınız:

Etiketler:
 

Yoruma kapalıdır