3TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, TOKİ’nin Bursa Yunuseli’nde yapımını gerçekleştireceği BGC konutlarının Türkiye’nin gururu olacağını söyledi.

Mimar ve Mühendisler Grubu’nun 5. Olağan Genel Kurulu’na katılan TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, günümüzde insanların konut taleplerinin değiştiğine dikkat çekti. İnsanların sadece barınma değil, yaşam alanı istediğini ifade eden TOKİ Başkanı Turan, “Medeniyetin inşası için bu ülkenin son 30-40 yılını irdelemek lazım. Başbakanımızın da ifade ettiği gibi dikey mimariden yatay mimariye geçeceğiz” diye konuştu.

Mahalle kültürünü yansıtacak projelere 4 ilde inşa edecekleri konutlarda yer vereceklerine işaret eden Turan, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bursa Yunuseli BGC konut projesinde yatay mimari başta olmak üzere tüm hassasiyetleri hayata geçirmeye çalıştık. Yunuseli BGC konut projesi tamamlandıktan sonra sosyal donatı alanlarımız, Türkiye’nin gurur duyacağı eserler olacak.  TOKİ olarak etrafı çevrili siteler inşa etmeyeceğiz. Sosyal ihtiyaçlara cevap verecek projeler yapacağız. Bin daire de olsa, projede mahalle kültürünü oluşturmaya çalışıyoruz”

Yaklaşık 53 ilde kentsel dönüşüm faaliyetlerini yürütüyoruz. Deprem kuşağı neresiyse önceliğimiz orasıdır. Çok yakın bir zamanda Gemlik’te de yeni bir şehirleşme başlatacağız. Kentsel dönüşümde 40 bin konutluk inşaatımız devam ediyor, 281 bin konut planlamamız da var.”

TOKİ olarak düşük faiz ve uzun vadede 140 bin liraya kadar vatandaşlara restorasyon kredisi verdiklerini de müjdeleyen Turan, bunun tüm vatandaşlara sunulan bir imkan olduğunu, restorasyonun kontrollerini de TOKİ’nin yaptığını belirtti.

Ayrıca bakınız:

Yoruma kapalıdır