“Zaman Tüneli denen şeyi kim, neden icat etti?” Facebook’taki son paylaşımıydı bu…Ve şunu anladık ki, zaman tünelinde ölüm yok hiçbir insana… İşte, Serdar Gilkal’ın yaşadığı gibi…Peki, ne zaman ölür insan?

9 Ağustos 2012 tarihinde, facebook duvarında bu mesajı paylaşmıştı:

Zaman Tüneli denen şeyi kim, neden icat etti?”

Son paylaşımıydı bu…

Bir gün önce paylaştığı eski Bursa fotoğrafının altına da arkadaşlarından biri“Nasılsın?” diye sormuş, O da, “İyi olmaya çalışıyorum” yazmıştı.

Sıkıntılarını, facebook’ta eski Bursa fotoğrafları, karikatürler ve Texas, Tommiks çizgi roman sayfalarından reprodüksiyon paylaşımlarla gidermeye çalışıyordu.

1985 yılında Bursa Hakimiyet Gazetesi’nin Ünlü Cadde’deki binasında çalışıyorduk. Ben muhabirdim. O karikatür çiziyordu.

Uzun yıllar karikatür çizmiş, değişik dergilerde, gazete sayfalarında yayınlanmıştı. Bildiğim kadarıyla düzenli bir gelire sahip olamamıştı. Aynı ekipteki iki arkadaşından biri İstanbul medyasında iş bulmuş ve hayatına belli bir güzergah kazandırmıştı. Bir arkadaşı da Uludağ Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olmuş, o da kurtarmıştı kendini.

Ama o yaşadığı Mudanya’dan ancak Bursa’ya kadar gidebilmiş, karikatüre mizaha şans tanımayan Bursa medyasında kendine sağlam bir yer edinemediği gibi İstanbul kapılarını da zorlayamamıştı. Bazı mizah dergilerine karikatür çizip gönderiyor, hatta yayınlanıyor ama bu da O’nu tatmin etmiyordu.

Bunalımdaydı ve bunu en çok yakınındakiler biliyordu.

29 Ağustos 2012’de ölüm haberi duyuldu. Yaşamını sonlandırmıştı. “Kim, neden icat etti?” dediği zaman tünelinin boşluğuna bırakıverdi kendini. Adı Serdar Gilkal’dı.

Doğum günü 28 Temmuz’du. O gün facebook’ta turlarken, Serdar’ın hala yaşayan (!) sayfası düştü önüme… Sevenleri, dostları, doğum gününde O’nu unutamadıklarını yazmışlardı.

Çok gariptir… Facebook arkadaşlığından öte herhangi bir bağlantısı olmayan insanlar da, facebook’un bildirimlerinden yola çıkarak “Doğum günün kutlu olsun” diye yazmışlardı Serdar’a…

Ve şunu anladık ki, zaman tünelinde ölüm yok hiçbir insana… İşte, Serdar’ın yaşadığı gibi…

Peki, ne zaman ölür insan?

Unutulduğunda!..

Hafızalarımızdan, ‘harddisk’ten sildiğimizde!

serdar-1-18820

Tuhaf değil mi? Bu karikatürü Serdar çizmişti!

Ayrıca bakınız:

Yoruma kapalıdır