Hava tertemiz. Alacakaranlığı görsel bir şölene dönüştüren ışıklar ve fotoğrafta uzun süreli pozlamayla elde edilecek insan seli… Fakat dikiliyor başıma üniformalı bir özel güvenlik görevlisi, “Burada fotoğraf çekmek yasak” diyor!

Geçen hafta lodos vardı ya… Bursa tertemiz oldu. Aldım fotoğraf makinesini, şehirden fotoğraflar çekmeye çıktım. Dağ yolu, Pınarbaşı, Kaleiçi, Tophane, Kent Meydanı…

Yazıya esin kaynağı olan abukluk son durakta çıktı karşıma… Lodos şiddetli… En ağır tripodu kullanıyorum ki rüzgar makinemi uçurmasın. Kent Meydanı önünde de Anadolu Jet uçak simülatörü koymuş. Daha önce hiç uçağa binmemiş insanlara uçma zevkini tattırıyorlar.

Hava tertemiz. Alacakaranlığı görsel bir şölene dönüştüren ışıklar ve fotoğrafta uzun süreli pozlamayla elde edilecek insan seli…

Fakat dikiliyor başıma üniformalı bir özel güvenlik görevlisi, “Burada fotoğraf çekmek yasak” diyor!

O an aklımdan geçen, Kent Meydanı AVM Genel Müdürü Cemal Tuzcuoğlu’nun beni uzaktan görüp de, güvenlik görevlisini şaka yapmak için gönderdiğini düşünerek “Şaka mı yapıyorsun?” diye karşılık verdim.

Şaka yapmadığını anlamam uzun sürmüyor.

O meydanda herkesin cep telefonu ve hemen hemen hepsinin de benim makineme yakın kalitede fotoğraf çeken kameraları var.

“Herkesin cep telefonunu mu topluyorsunuz fotoğraf çekmemeleri için?” diye sordum

“Hayır, cep telefonuyla çekmek serbest!” diye yanıt verince de aldı beni bir gülmek.

Ne günah işledim de böyle bir cezaya çarptırıldım, inanın bilemedim. Ama direndim…

Görevli telsizle anons etti, şefini çağırdı. Birken iki oldular. Gel de anlat derdini!

Kartvizitimi verdim, Cemal Bey’e haber vermelerini, adımı söylemeleri halinde sorun olmayacağını belirttim ama ne çare…

Sonra AVM’nin gece müdürü çıktı ortaya. Ona da dil döktüm yine nafile.

Türkiye’nin ne kadar karışık olduğunu, ortalığın casus kaynadığını söyledi! Böyle, vatandaşların yoğun olduğu yerler terör örgütlerinin hedefinde olabilirmiş!

Casus masus deyince dondum kaldım!

“Pes” dedim, ne diyeyim?!

Uzaydan uydularla donumuzun rengi bile görülebilirken, herkes cep telefonuyla istediği yerden istediği fotoğrafı ve videoyu çekebiliyorken, benim profesyonel fotoğraf makinesiyle fotoğraf çekmeme yasak varsa bir yerde, orada nutkum tutulur benim. Tutuldu da nitekim!

Sonunda telefonla Cemal Bey’e ulaştım. Müdürle konuştu, talimatı verdi. AVM’nin gece müdürüne casus olmadığımı anlatınca sorun kalmadı ama benim de fotoğraf ışığım tükendi. Hava karardı çünkü…

Cemal Bey telefonda ayrıntısını anlatmadı ama meğer alanda profesyonel fotoğraf çekimi yasağı, Bursa Emniyet Müdürlüğü’nün AVM’lere yönelik güvenlik önlemleri kapsamındaki talimatnamede yer alıyormuş.

Bu işte bir yanlış anlama ve iletişim hatası olduğunu sanıyorum. Böyle abuk bir talimat verildiğine inanmak istemiyorum çünkü…

Ayrıca bakınız:

Yoruma kapalıdır