DAĞDER Genel Başkanlığı için adı geçen tek kişi Gürel Yılmaz… “Benim kariyer planımda, DAĞDER Genel Başkanlığı yoktu. Ancak DAĞDER’in şu anki durumu vahim. DAĞDER aşırı derece politize ve birilerinin arka bahçesi olmuş durumda” diyor.

 

Bursa dağ yöresi insanı, kendini “Dağlı” olarak adlandırır, bundan da övünç duyar. Dağlıların Bursa kent merkezinde yaşayan, mektep görmüş olanlarının kurduğu DAĞDER ki, adı tam olarak “Orhaneli, Keles, Büyükorhan, Harmancık ve Osmangazi’ye Bağlı Dağ Köyleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği”dir, Bursa’nın en dinamik sivil toplum örgütlerinden biridir.

DAĞDER’e başkan ol, dağ yöresi milletvekilinden daha fazla havan olur ama gel de anlat!

DAĞDER Genel Başkanı Mustafa Bay da, bu makamı siyasi basamak olarak görenlerden biri oldu. 7 Haziran seçimlerinde AKP’den milletvekili aday adayı oldu. Haliyle başkanlıktan istifa etti. Aday gösterilmedi. Yeniden Milli Eğitim’deki görevine döndü.

Bay’ın istifasından bu yana DAĞDER Genel Başkanlığı’nı yönetim kurulundan Yüksel Yaşar yürütüyor. Yönetim kurulu, 16 Ağustos 2015 için olağanüstü genel kurul kararı aldı. Olağan genel kurul süreci şubat ayında başlıyor çünkü…

Yönetim kurulu, ramazan ayında, DAĞDER Onursal Başkanı Prof. Dr. Ali Kaya ile bir toplantı yapar ve şöyle bir karar alınır:

“DAĞDER 2-16 Ağustos 2015 tarihlerinde yapılacak olan olağanüstü genel kurul toplantısında oluşacak yönetim kurulunun, toplumumuzun tüm kesimlerini kapsayacak yapıda oluşması için DAĞDER çatısı altında yöremize, hemşerilerimize ve derneğimize yönetim kurulu üyesi veya başkanı olarak hizmet etmek isteyenlerin bir havuzda toplanıp oluşturulacak üst kurul tarafından istişare ile yönetim listesi oluşturulması kararı alınmıştır.”

Demokrasiye bak! Aday olmak isteyenler atlayacak havuza… Havuz başında oturan bir-iki kişi “Sen ol, sen olma”diyecek!

Kriter ne olacak peki?

Onursal Başkan Prof. Dr. Ali Kaya’ya saygıda kusur etmeyen, “Emriniz olur Hocam” diyenlerin yönetimde yeri garanti mi olacak?

Deniyormuş ki, havuz dışında da aday olunabilir!

Olanlara “Siz hizipçisiniz! Dağ yöresi insanının birliğini istemeyen ayrılıkçılarsınız” denmeyeceğini kim garanti edebilir?

Neyse…

DAĞDER Genel Başkanlığı için adı geçen tek kişi Gürel Yılmaz… Bursa Büyüşehir Belediyesi önceki başkanlarından Erdoğan Bilenser’in danışmanı, sanayici Gürel Yılmaz’ın, (üniversiteli dağlılar) ÜNİDAĞ’ın iki cephesinden de “başkan ol” çağrısı yapılmış.

Başka kanallardan da teklif gelmiş Yılmaz’a… Dün konuştuk kendisiyle… “Benim kariyer planımda, DAĞDER Genel Başkanlığı yoktu. Ancak DAĞDER’in şu anki durumu vahim. DAĞDER aşırı derece politize ve birilerinin arka bahçesi olmuş durumda” diyor.

Görüşmelerini sürdürüyormuş. Henüz kararını vermemiş. Ancak adı üzerinde uzlaşma sağlanırsa görevden kaçmam diyor.

“Havuza girecek misiniz?” diye soruyoruz, “Henüz aday olup olmama konusunda kararımı vermedim. Aday olsam bile ben asla havuza girmem” diyor Gürel Yılmaz… Gerekçesi de, “Ben sosyal demokrat bir adamım. Şimdiye kadar demokrasi, hak, adalet dedik. Böyle antidemokratik bir sisteme nasıl evet diyebilirim.”

İzleyelim bakalım, DAĞDER’de 16 Ağustos’a kadar neler olacak?

Ayrıca bakınız:

 

Yoruma kapalıdır