“Gözden düşeceğine, TOKİ bloğundan düş” başlıklı dünkü yazımız üzerine arayan bir belediye bürokratı, “Uzun süredir merak ediyordum, bakkaldan ekmek alır gibi Özel Okan Üniversitesi’nden yüksek lisans diploması alan Bursalı siyasetçilere kim dokunacak diye, ucundan azıcık dokunmanızı görmek bile sevindirdi beni” deyince, anladım ki bu işin boyutu büyük…

Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin’in Okan Üniversitesi olan ilişkileri…

Keskin’in yerine Yıldırım Belediye Başkanlığı’na aday gösterilen İsmail Hakkı Edebali’nin de Özel Okan Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmış olması…

Yine dün çok yakın arkadaşlarımdan birinin, “Bir ara bana da geldiler, yüksek lisans diploması satıyorlar” demesi…

EN SON KAÇA OLUR?

Üstüne, dün belediye bürokratından aldığım telefon…

Belediye bürokratından, bildiği isimler varsa söylemesini istedim ama herhangi bir isim veremedi. “O kadar çok ki, hangi birisini söyleyeyim?” demekle yetindi.

Dün Okan Üniversitesi Genel Sekreteri Ekrem Baltacı’yı aradım.

“Son 5 yılda Bursa’dan kaç kişi üniversitenizden yüksek lisans diploması aldı” diye soracaktım. Ayrıca, “Yüksek lisans diploması, en son kaça olur”un pazarlığını yapacaktım.

Yönetim kurulu toplantısındaymış. Asistanı, toplantı sonrasında notumuzu ileteceğini söyledi.

Bekliyoruz bakalım, ararlar ve yanıt verirlerse, sizlerle de paylaşırız sevgili okurum…

RAKİPLERE ÜSTÜNLÜK!

Yüksek lisans, sahibine hiç olmadık kapılar açar… Rakiplerine karşı üstünlük sağlar.

Mutlaka İsmail Hakkı Edebali’nin mesleği olan inşaat mühendisliğinde başarıları vardır. Dün özgeçmişini aktarırken belirttik. Mesleğinde ‘yapı yönetimi’ konusunda ‘yetkin mühendislik’ unvanına sahip olduğunu ve ayrıca bilgi birikimi ve tecrübesi nedeniyle ‘proje denetçisi’ belgesi taşıdığını aktardık. Bunların yanında Edebali’nin de Okan Üniversitesi’nden aldığı “Avrupa Birliği Sürecinde Yerel Yönetimlerde Kentsel Dönüşüm” konusundaki yüksek lisans diplomasının, kendisine avantaj yarattığı kesin!

KİMMİŞ TRAKTÖR BAYİSİ?

Özgen Keskin gibi, İsmail Hakkı Edebali gibi, kim bilir AKP kadrolarında kaç kişi var Okan Üniversitesi’nden diploma alan? Onca iş güç, seçim koşturmacasında AKP İl Başkanı Cemalettin Torun bir talimat verir de, bu şekilde diplomaya sahip olanların bir listesini çıkarttırırsa Bursa kamuoyu aydınlanmış olur.

Ayıplamıyoruz elbette Okan Üniversitesi’nde yüksek lisans yapanları… En azından, özgeçmişlerine “New Holland Traktör Bayisi” yazmıyorlar…

“Kimmiş o?” diye sormadan açıklayalım… Önceki dönem AKP Bursa milletvekillerinden Ali Koyuncu… TBMM internet sitesindeki özgeçmişinde “New Holland Traktör Bayisi” yazıyordu.

///

 

Uğur Mumcu ve basın şehitlerini andık

Bundan 21 yıl önce 24 Ocak günü aracına konan bombanın patlaması sonucu yaşamını yitiren Gazeteci Yazar Uğur Mumcu ve diğer basın şehitlerini, Bursa Gazeteciler Cemiyeti’nin organizasyonuyla andık.

Nilüfer Basın Kültür Sarayı’ndaki Uğur Mumcu Salonu’nda gerçekleştirilen anma toplantısının konukları Uğur Mumcu’nun ağabeyi Avukat Ceyhan Mumcu ile Mumcu’nun arkadaşı Gazeteci Ali Sirmen’di.

Faili belli (!) gazeteci cinayetlerini anlatan film gösterimiyle başlayan etkinliğin açılış konuşmasını yapan Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, Uğur Mumcu’nun, haksızlığın, hukuksuzluğun, yolsuzluğun, yalanın ve dolanın üzerine gittiği için öldürüldüğünü ifade etti.

“O’NU ÇOK ÖZLÜYORUZ”

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Ali Sirmen’in sözleri dokunaklıydı:

“Uğur Mumcu güzelim yüreği, bilgisi, aklı, hüneri ve gerçekten müthiş olan hukukçu sezgisiyle yalnız biz meslektaşlarına değil, tüm yurttaşlarına gerçeği görmeleri, anlamaları anlamında çok büyük katkıda bulundu. Hepimiz Uğur Mumcu’yu çok özlüyoruz, çok arıyoruz.”

Ağabey Ceyhan Mumcu ise kardeşinin katledilmesi üzerinden bugünkü duruma dikkat çekti:

“Uğur Mumcu’yu andığımız bugün, Türkiye’nin en öncelikli, en acil meselesi, Silivri’dekilerin derhal, ama derhal salıverilmesidir. Bu çağrım, iktidarı ve muhalefetiyle tüm milletvekillerimizedir. Başbakan’ın gördüğünü siz de görüyor olmalısınız, o halde ne bekliyorsunuz?”

—BEYİN CİMNASTİĞİ—

RTE Üniversitesi keşfetmiş üç sazan
Koymuşlar adını Emineai, Recepi
İflah olmaz bir daha siyaseten azan
Acımazlar, çekiverirler sandıkta ipi

Ayrıca bakınız:

Yoruma kapalıdır