Mustafa DündarOsmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, çok kısmetli bir şahsiyet… Yunanistan göçmeni, Batı Trakya Türkleri Derneği eski başkanlarından… AKP ile birlikte şansı açıldı. Önce milletvekili, ardından Osmangazi Belediye Başkanı olması ve aynı göreve yeniden aday gösterilmesi, şanstan başka bir şeyle açıklanamaz.

“Kuş mu konduruyor” denir ya, Mustafa Dündar’ın da hem milletvekilliğinde, hem de Osmangazi Belediye Başkanlığı’nda kuş kondurmuşluğu yoktur doğrusunu söylemek gerekirse… Kötü müdür? Asla… Severim kendisini… Ta, Batı Trakya Türkleri Derneği başkanlığı zamanından tanırım kendisini…

BORÇ TEMİZLİĞİYLE ÖVÜNÜYOR!

Belediyenin kaynaklarını çarçur etmişliği, herhangi bir yolsuzluğa usulsüzlüğe karışmışlığı var mıdır? Duymadık, görmedik, bilmiyoruz.

Bildiğimiz şu:

Osmangazi Belediye Başkanlığı makamında geçen 5 yıl boyunca önceki dönemin borçlarını ödemekle uğraştı. Aslında kendisi de biliyor, borç bırakmayan değil, bırakan başkanın makbul olduğunu ama O’nun da tarzı işte! Önceki dönemin borcunu temizlemek ve yeni döneme borç bırakmamakla övünüyor.

AYAKÜSTÜ SÖZ VERMEZ!

Mustafa Dündar çok konuşmaz. Yanıtları kısadır. Bir soru sorarım, “yaparız, hallederiz bea, bizim için önemli değil bea” der, geçer… Uyarına gelmeyen bir şey varsa “arkadaşlar bir incelesin bakalım” der. Kesinlikle ayaküstü söz vermez. Vermedi de nitekim…

Mustafa Dündar dün yeni döneme ilişkin 16 projesini paylaştı basın aracılığıyla…

Kısacık başlıklar halinde sunalım projeleri ve devam edelim sonra…

İŞTE DÜNDAR’IN 16 PROJESİ

Kültürel ve sanatsal faaliyetler için Osmangazi Gösteri Merkezi;
Çocuklara yönelik Disneyland tarzı bir merkez;
Adrenalin Parkı;
Kent Meydanı;
Panorama Bursa 1326;
Tarihi Bursa Evleri Kültür Adası;
Ekolojik Yaşam Merkezi;
Uludağ Endemik Parkı;
Osmangazi Atletizm Salonu;
Her köye park ve spor alanı;
Tarihi Kedi Tekkesi;
Engelli ve yaşlılara yönelik Kaliteli Yaşam Merkezi;
Aile rehberlik merkezleri;
Bilgi evleri;
Pazar pazarı dönüşümü;
Yeni bağlantı yolları…

5 YIL SONRA 5 DAKİKADA MI?!

En sondaki bağlantı yollarından bahisle Özlem Buğday Yağmur, Ataevler’den Almira Otel’e 50 dakikada geldiğini söyleyince Dündar “5 yıl sonra 5 dakikada geleceksiniz” diye yanıtladı. O anda yazının başlığı geliverdi birden aklıma… Zira projeler arasında yer alan Tarihi Kedi Tekkesi’ni anlatırken, Gureba-i Laklakan (Leylek Hastanesi)’nin restorasyonunu hatırlattı Mustafa Dündar

Geçen 5 yılda bırakın rahatlamayı, Bursa trafiği daha da içinden çıkılmaz hal almışken, Mustafa Dündar’ın “5 yıl sonra 5 dakikada geleceksiniz” iddiasının “laf”tan öte anlamı yoktu.

Kent merkezindeki trafik sıkışıklığından elbette Mustafa Dündar’ı tek başına sorumlu tutamayız. Tutarsak haksızlık ederiz. Geçmişten gelen sıkıntıyı çözmeye çalışıyor, olanakları ve becerisi ölçüsünde… Osmangazi’nin neredeyse tamamının kaçak ve çarpık yapılaşmış olması en büyük handikapı…

BÜYÜKŞEHİRLE SIKINTILI İLİŞKİLER

Yapılaşmış bir kentte yeni yaşam alanları yaratmanın maliyeti ağır… Bütçenin büyük bölümü kamulaştırmalara gidiyor. Bunu çok iyi biliyoruz.

Üstelik yeni dönemde, mücavir alan da genişledi. Alanın genişlemesiyle birlikte belediyenin kaynaklarının bir bölümü köylere yönelecek. Yeniden seçilmesi halinde bu durumun şehir içindeki projeleri olumsuz etkileyip etkilemeyeceğini sordum. Etkilemez dedi. Solunda oturan Bursa Milletvekili İsmail Aydın sufle verdi ve bütçe olanaklarının artırıldığını hatırlattı.

Kentsel dönüşümü anlatırken, Atatürk Stadı karşısındaki Tower Plaza’dan bahsetti, dönüşüme ihtiyacı olan öncelikli yerin Çarşamba, Çırpan mahalleleri olduğunu söyledi.

“Akpınar önceliğiniz değil demek” dediğimde, yanıt vermekte zorlandı. Büyükşehir Belediyesi’nin çalışma başlattığını söylemekle yetindi.

Büyükşehir ile ilçe belediyelerinin görev ve sorumluluklarını belirleyen yasanın yetersiz kalıp kalmadığını sordum. Yeterli dedi. Ve sorumluluk alanlarına müdahaleyi ise “hizmet yarışı” şeklinde açıkladı. Bu yanıtı inanarak verdiğine inanmadım şahsen!

Ayrıca bakınız:

Yoruma kapalıdır