Mustafa BozbeyBursa Haber Gazetesi, patronu, yöneticileri ve yazarlarıyla “hayırlı olsun” ziyaretlerine Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile başlamıştı. Aynı gün Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’i de ziyaret ettik. Ettik de ne oldu? Başkan Bozbey, hoşgeldiniz konuşmasına geçmeden önce selfie yaptı. Tüm ekibi kendisiyle beraber aynı kareye sığdırıp fotoğrafladı. Anında Facebook’ta paylaştı. Sosyal medyada oldukça etkili olan Bozbey’in paylaştığı fotoğraf 24 saatte 400’e yakın beğeni aldı… Sayesinde biz de meşhur olduk hani…

Facebook, bir kullanıcıyı 5 bin takipçiyle sınırladığı için, Bozbey ikinci 5 bini doldurmuş, ayrıca bir de fan sayfası oluşturmuş… O sayfada da 20 bin 741 beğeni vardı, dün saat 16.00 itibariyle…

Neyse, muhabbete başladığımızda Erol Nural Abimiz, AKP’lilerin “Nilüfer’i er ya da geç alacağız” dediğini anımsattı Bozbey’e…

Atıldım ortaya… “Başkan oğlumun sünnetine gelmişti, bu dönem yetişmez ama bir sonraki dönem belediye başkanı olarak oğlumun nikahını da kıydıktan sonra gitsin nereye gidecekse!” dedim.

Güldü herkes!

Başkan Bozbey seviliyor. En birinci neden, herkesin düğününde, cenazesinde olması… “Her yere nasıl yetişebiliyor” diye soruyoruz haliyle… Ve gözümüze masasının yanında sıralanmış matruşka dikkatimizi çekiyor.

İşte başkanın her yere yetişebilmesinin formülü bu olsa gerek! Başkanın matruşkasını yapmışlar! Her yerde bir örneği var!

 

(FOTOĞRAF)

 

 

///

 

Mudanya Yolu’na üçüncü

şerit sorun çözmüyor

 

Mudanya’da hafta sonları yaşanan trafik sorunuyla ilgili yazımız üzerine bir değerlendirme geldi, Fizik Mühendisi, Trafik Planlama Uzmanı Emel Yorulmaz’dan… Aynı zamanda Nilüfer Belediyesi Ulaşım Danışmanı olan Emel Yorulmaz, elektronik iletisinde bu unvanını kullanma gereği duymamış.

“Öncelikle, Mudanya yolunun 3 şeride çıkarılmasının gerekli olup olmadığı üzerinde duralım” demiş. Sonra da eklemiş: “Mudanya Yolu; Mudanya ve beldeleri kent merkezine bağlayan bölge içi bir yoldur. Kentleri birbirine bağlayan bir yol değildir. Sadece feribot nedeniyle İstanbul ile bir bağlantısı vardır. Bugünkü haliyle, gün boyunca Geçit yönünden Mudanya’ya giden trafiğin yaklaşık % 65’i Mudanya ve çevresine, % 30’u ise Güzelyalı ve çevresine, % 5’lik küçük bir bölümü de Bademli’ye ayrılmaktadır. Sadece feribot saatlerinde bu trafik oranı değişmektedir.

 

İKİ ŞERİT ÇOK RAHAT TAŞIR

 

Bu durumda, uçları açık olmayan, Geçit ve Mudanya arasında dağıtımı olmayan (Geçit ile Mudanya arasında Bademli ayrımı dışında ciddi bir trafik dağılım noktası yoktur) bölge içi hizmet veren bir yola bir şerit daha ilave edilmesinin Mudanya ulaşımına hiçbir katkısı yoktur. Katkısı olmadığı gibi, kilit noktalarda tıkanma sorunlarına neden olacaktır ki bugün yaşanan sorunlar ortadadır.”

Emel Yorulmaz bir hesap koymuş ortaya… Trafik tekniğinde, bir şeridin saatte 2 bin araç geçirdiğini, oysa pratikte bunun bin 860, ülkemizde ise bin 650 araç olduğunu vurgulayarak şöyle devam etmiş:

“Bu bilgi doğrultusunda, Mudanya Yolu, Bademli ayrımından sonraki kesiminin araç sayımlarına bakılırsa, zirve saatlerde en fazla 1500-2000 araç trafiği olan bir yoldur. İki şeritli bu yol tam kapasite ile saatte tek yönde 3 bin 300 araç geçirebilir. Mevcut hali ile üzerindeki trafiğin neredeyse 2 katı bir trafiğe hizmet verebiliyorken, neden şerit sayısı 1/3 artırılmıştır, anlamak zordur.”

 

SADEDE GELELİM!

 

Mühendisler böyle işte! İşleri güçleri rakam! Emel Yorulmaz’ın söylediklerini iki cümleyle özetleyelim.

“Mudanya Yolu’nu üç şeride çıkardınız ama bir işe yaramadı. Asıl sorun Mudanya’nın içinde. Bunu da ancak yayalaştırma, toplu taşıma araçlarının kullanımını özendirme, ücretsiz ya da uygun fiyatlı otopark sistemiyle çözebilirsiniz. Yapılan fazladan bir şeridi de tercihli otobüs yolu, metrobüs hattı olarak kullanırsanız daha en yüksek verim elde edilmiş olur.”

Bu arada, önceki gün Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’i ziyaretimizde, Büyükşehir Belediyesi ile iletişim konusunda tecrübeli bir başkan olarak Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’a öneri ve uyarısı olup olmadığını sorduk. “Tek önerim yumuşak bir üslupla insanca yaklaşması!” yanıtını aldık.

 

—BEYİN CİMNASTİĞİ—

 

Bugün aldık Bozbey’i tezgaha

Üçüncüye seçildi gelmesin nigaha

Yolunu bulup işleri bağlamasa

İktidar hemen koyuyor nişangaha

Ayrıca bakınız:

Yoruma kapalıdır