Yarın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı… Bursa Valiliği yönetim ve kontrolünde yapılacak kutlamalar dolu dolu… Bugün makamlar sembolik olarak çocuklara bırakılacak. Vali koltuğuna oturacak çocuk ise Ovaakça İlkokulu’ndan gelecek. Acaba vali koltuğuna layık görülen öğrenci kim olacak? Bakalım çocuk vali görevlilerden ne yapılmasını isteyecek?

İster misiniz, “Biz öğrenciler olarak her sabah derse başlamadan önce andımızı okumak istiyoruz” desin! Seyreyle o zaman gümbürtüyü!

İşin sembolik tarafı bir yana da, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 23 Nisan’ı neden bayram ilan edip çocuklara armağan ettiğini çok iyi anlatmamız gerekiyor.

Fakat bu ülkenin, çağdaş batının en fazla bildiği, tanıdığı ili Antalya’sında bir lisede, felsefe ve tarih derslerine giren iki öğretmen hakkında, öğrencilere “siyasi içerikli kitap” tavsiye ettikleri gerekçesiyle soruşturma açılıyor. Öğretmenlerin tavsiye ettikleri kitaplar ise 23 Nisan felsefesini en iyi anlatan ve satış rekorları kırmış kitaplar olan Turgut Özakman‘ın “Şu Çılgın Türkler” ve “Diriliş”i, Attila İlhan‘ın “Gazi Paşa”sı…

Türkiye’de buna benzer pek çok olay yaşanırken, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocukları bir yerlerde toplayıp folklor oynatmanın, onlar için hiç de ilgi çekici olmayan nutuklar atmanın bir anlamı olmuyor.

Evet, Cumhuriyet’in kazanımı olan ve emanetçilerinin birbirini yediği o yüce makamlar bugün çocuklara emanet edilecek. Eğer, o koltuklara layık görülenler ile hak edenler arasında yaşanan birbirini anlayamama sorunudur, milleti birbirine düşüren…

Eee…

İşte öyle…

Ayrıca bakınız:

Yoruma kapalıdır