Recep AltepeBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin, yeniden seçilmesi halinde vaat ettiği projelerden daha önemlisi bana göre, iki saate yakın konuşmasında iki kere dile getirdiği tam yetki! Deniz kıyılarını da, Uludağ’ı da, çevre korumaya ilişkin yetkileri de, okulları da, hastaneleri de, polisi de belediye sorumluluğuna istemesi… Hem Altepe’nin kendi deyimi, hem bizim de savunduğumuz yönetim biçimi “yerinden yönetim!” Fakat bir şartla! Tek başına yönetim değil, yönetişim de olmalı… Nasıl mı? Açalım…

KENT KONSEYİ İŞLEVSEL HALE GELMELİ

Her ne kadar tüm ilçelerden gelecek belediye meclisi üyeleri halkın temsilcileri olsa da, belediye meclislerinde her kesimin görüşünün temsil edilemeyeceği malum… Bildiğimiz gibi, elimizin altında çok önemli bir kurumsal yapı var. Kent Konseyi…

Hem ilçeler düzeyinde, hem de il genelinde bu konseyler, göstermelik olmaktan çıkarılmalı… Kentin kaderini değiştirecek önemli projeler, “oldu bitti”ye getirilmeden bu konseylerden çıkacak fikirler doğrultusunda şekillendirilmeli… “Ben yaptım oldu” mantığıyla kararı verilip, daha sonra da halkın gazını almak amacıyla Kent Konseyi’nde tartışmaya açmak gibi bir yanılgıya düşülmemeli… “Yönetişim” kavramının içi doldurulmalı ve halk, yaşadığı kentle ilgili kararlara katılmalı…

ŞEFFAFLIK, SAMİMİYET VE GÜVEN

Her ne kadar belediyelerin plan ve projelerini, kadrosundaki ya da dışarıdan satın almayla akademik meslek sahibi mühendisler hazırlıyorsa da, siyasi vesayetin yaratacağı olumsuzluklara meydan bırakmamak için akademik meslek odalarının denetiminden kaçılmamalı… Akademik meslek odalarının “istemezükçü” tavrından yakınılıyorsa eğer, şeffaflık sağlandığında böyle bir tavrın da kendiliğinden yok olacağını söylemek kehanet olmaz… Yani dememiz o ki, şeffaflık olmazsa olmaz… Şeffaflık samimiyeti ve güveni sağlar, güven huzur ortamını inşa eder… İşte o zaman, dün Başkan Recep Altepe’nin saydığı projeler daha da güzelleşir. Kısa zamanda Bursa tarihi dokusunu da korumuş yepyeni bir şehir olur çıkar. İşte o zaman Bursa, yıllardır sadece dilimizde olan “marka kent” haline gelir.

///

Yaşamın başladığı yerden

Uludağ’ın zirvesine

 

Dünyada yaşamın suda başladığı tezinden yola çıkarsak, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de projelerini anlatmaya denizden başladı. Karacabey Boğazı Bayramdere’den alıp, Gemlik Körfezi’ni turlayan ve nerelerde ne planladıklarını bir bir anlattı. Sonra göllere geçti. Uluabat ve İznik gölleri, hatta Uludağ’ın zirvesindeki krater göllerinden bile bahsetti. Sağlık-Termal turizmine vurgu yaptı, bu alandaki kaynakların nasıl değerlendirilip, nasıl sunulacağını dile getirdi. Eski başkanlardan Erdem Saker’in projesi olan Alaçam Kış Sporları Merkezi’ne vurgu yaptı.

Tarihi miras, Altepe’nin uzmanlık alanına dönüşmüştü neredeyse… 6 sur kapısından 4’ünün onarıldığını, yeni dönemde hedefin, bugün Tophane Orduevi altında kalan Bey Sarayı’nı ortaya çıkarmak olduğunu anlattı. Bunun için dönem boyunca Milli Savunma Bakanlığı ile görüşme ve yazışmaların sürdüğünü söyledi.

ÖVÜNÇ PROJELERİ

Ve elbette Timsah Arena… Altepe’nin övünç kaynaklarından biri… Stat bittiğinde, UEFA’nın bir derbi maç vermesi durumunda Bursa’nın yapacağı tanıtıma herhangi bir değer biçilemeyeceğine özellikle vurgu yaptı.

Tabii ki ulaşım… Bursa’nın en önemli problemi… Yeni tramvay hatlarını krokide gösterdi. Hızlı tren hattının Balat İstasyonu’ndan Mudanya ve Gemlik’e bağlantı vaat etti Altepe… BUDO’yu kurarak İDO’nun tekelini nasıl kırdıklarını yine göğsü kabararak dile getirdi.

“Uçak almak zor değil, alırız ama işletmesi önemli” diyerek Bursa Havayolları’nın işletmesini, THY ile birlikte yapmanın yollarını aradıklarını ifade etti.

///

 

Arınç, Altepe’ye

Gökçek ömrü diledi

Recep Altepe’nin projelerini açıkladığı toplantıyı Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da izledi. Kısa bir konuşma yapan Arınç, “Vatandaşa tek tek sorarsanız, herkes kendi ihtiyacı olanı ister. Ama Bursa’nın bütününü bu kadar vizyoner bir bakışla ancak Recep Altepe görebilirdi. Ben şahsen Bursa’da Recep Altepe’nin karşısına aday olarak çıkmam” demesi dikkat çekiciydi.

“İnşallah Nilüfer’i de alacağız” diyen Arınç, muhalif adaylara da gönderme yaptı:

“Yapılan bir şeyi yıkacağız, başka amaçla kullanacağız derseniz, bir şey yapmış olmazsınız. Biz daha güzelini, daha iyisini yapacağız demelisiniz.”

Sözlerinin sonunda Arınç’ın Altepe için dileği şöyleydi:

“Belediye başkanlığı görevin Melih Gökçek kadar uzun olsun!”

 

—BEYİN CİMNASTİĞİ—

 

Ova hava deniz dağ bayır tepe
İki saat proje anlattı Recep Altepe
Üstüne bir de Bğlent Arınç konuştu
Uykum geldi de aradım kanepe

Ayrıca bakınız:

Yoruma kapalıdır