Bir belediye başkanı için en kötü şey, partisi tarafından ikinci kez aday gösterilmemesidir sanırım… Gerçi Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin iki dönem üst üste başkanlık yaptı ama üçüncü kez gösterilmemesine bozulmuştur muhakkak…

Keskin’in gözden düşmesinin nedeni nedir diye araştırırsak, 25 Haziran 2013 tarihinde yazdığımız yazıda bahsi geçen konu bile tek başına yeterli…

Arabayatağı, Mevlana, Ulus, Yavuzselim, Çınarönü, Hacivat ve Şirinevler mahallelerinde kentsel dönüşüm projesi Başkan Özgen Keskin’in en prestijli işlerinden biriydi.

Ne var ki, planlama işini yaptırdığı Özel Okan Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Enver Ülger aynı zamanda Yıldırım Belediyesi’ne ücretli danışmanlık hizmeti veriyordu.

Jeoloji, jeofizik ve şehir planlama bölümleri olmayan Özel Okan Üniversitesi’ne planlama işi 4.1 milyon lira bedelle verilmişti.

KENDİN PİŞİR KENDİN YE!

İhale yapılmıştı canım, fesat karıştırmayın hemen!

Dikkatinizi çekelim, ihale şartnamesini de Okan Üniversitesi hazırlamıştı!

Nasıl ama?

“Kedin pişir, kendin ye” değil de ne ki bu?

Özgen Keskin, Yıldırım ilçesinin bonfilesini, antrikotunu, kontrfilesini sunmuş Okan Üniversitesi’ne, onlar da pişirip yiyeceklerdi!

Zahmete gerek yoktu. Başkan Keskin, pişirip sunmuştu! Yediler bile!

Bu arada Özgen Keskin’in Okan Üniversitesi’nde yüksek lisans yapıyor olması tamamen tesadüftü!

O günlerde, sadece İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı sıfatıyla açıklama yapan şimdinin CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necati Şahin, şöyle bir uyarıda bulunmuştu:

HAZİRAN’DA NE DEMİŞİZ?

“Eve karşı ev sözünün tutulmayacağı apaçık ortadadır. Billboardlarda sergilenen Yıldırım Bölgesi Kentsel Dönüşüm Proje görsellerinin, daha önce Doğanbey örneğinde olduğu gibi uygulamada aynı şekilde yapılmayacağını düşünüyoruz. Kentsel dönüşüm sonrasında, olan yine vatandaşa olacak.”

Bu uyarının üzerine, söz konusu yazımızı şu cümleyle bağlamışız:

“Yıldırım’da Arabayatağı, Mevlana, Ulus, Yavuzselim, Çınarönü, Hacivat ve Şirinevler mahallelerinde halkın şapa oturacağı besbelli… Elbette bundan önce Özgen Keskin’in üzerinde oturduğu koltuğun, yakın tarihteki altından çekilme ihtimalini de yabana atmayalım…”

…ve gün geldi çattı, partisi Özgen Keskin’i Yıldırım Belediye Başkanlığı’na yeniden aday göstermedi. Bu durum, Keskin’in başarısızlığının kanıtı…

Yerine seçilen isim, önceki dönemde AKP il başkan yardımcısı olan İsmail Hakkı Edebali…

Peki, İsmail Hakkı Edebali kim?

EDEBALİ DE OKAN’DAN YÜKSEK LİSANSLI!

1 Ocak 1970 Ağrı-Hamur doğumlu… 1986’da Ağrı İmam Hatip Lisesi’ni, 1990’da Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü bitirmiş.

Ne tesadüf ki, İsmail Hakkı Edebali de Okan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans yapmış! Edebali, yüksek lisans tezini “Avrupa Birliği Sürecinde Yerel Yönetimlerde Kentsel Dönüşüm” başlığıyla vermiş…

Mesleğinde ‘yapı yönetimi’ konusunda ‘yetkin mühendislik’ unvanına sahip olan Edebali ayrıca, bilgi birikimi ve tecrübesi nedeniyle ‘proje denetçisi’ belgesi taşıyormuş.

1988 yılından beri Bursa’da yaşıyormuş… Siyasi hayatı da 1992 yılında kapatılan Refah Partisi’nde başlamış, 2001’de AKP Nilüfer İlçe Örgütü kurucuları arasında yer almış…

BU DURUMDA YILDIRIM’DA NE OLUR?

Bu soruya en mantıklı yanıtı vermek için swot analizi yapmak lazım. Hem adayların kişisel, hem de partilerin genel politikalarına ilişkin… Her ne kadar yerel seçimlerin sonuçlarını adayların nitelikleri belirlese de, genel siyasi rüzgarın büyük etki yaptığını biliyoruz.

İktidar partisinin, yeni bir adayla seçime gitmesinin dezavantajı, öncelikli olarak not edilmesi gereken unsur… Buna bir de iktidar yıpranmışlığını ekleyelim. Hem yerelde, hem geneldeki yıpranmışlığı, yeni bir adayla tamir etmek kolay olmasa gerek.

Propagandada yerel olacaksa önceliğiniz, önceki hizmetlerinizi anlatacaksınız. O zaman seçmenin, “Madem bu kadar başarılıydınız, neden yeni aday çıkardınız?” sorusuna nasıl yanıt vereceksiniz?

Bu çerçeveden bakıldığında Yıldırım’a ilişkin yorum “CHP adayı Ramazan Altunöz Edebali’yi zorlar” değil, “AKP adayı İsmail Hakkı Edebali Altunöz’ü zorlar” şeklinde yapılmalı…

Zira Ramazan Altunöz, DSP bayrağı altında kazandığı Yıldırım Belediye Başkanlığı koltuğunda başarılı sayılabilecek bir dönem geçirmiş, üstelik adı hiçbir şaibeye de karışmamıştır.

Nihayetinde kararı verecek olan Yıldırım seçmenidir. Yıldırım ilçesi hak ettiği başkanı belirleyecektir!

 

—BEYİN CİMNASTİĞİ—

Akreptir kendi kendini sokan
Soğandır çiğ yendiğinde kokan
Yenenlerin kokusu çıktıysa
Anlarız ki bozukmuş kan

Ayrıca bakınız:

Yoruma kapalıdır