Ebemizin…

22/04/2014, BURSA HABER,

ebeSezaryen doğum sayılarındaki artış nedeniyle ebelerin işi hafifledi gibi! Doktorlar hamilenin karnını kesiyor, çıkarıyor bebeği, veriyor ameliyat hemşiresinin kucağına… Ebeye iş yok tabii ki!

Abarttık elbette…

21-28 Nisan Ebeler Haftası… Türk Ebeler Derneği Bursa Temsilcisi Melahat Şen Kaya’yı aradık. “Nedir sıkıntılarınız” diye sorduk. Hafta nedeniyle bir açıklama hazırlıyormuş, “bekleyebilirseniz onu atayım” dedi. Bekledik, açıklama geldi.

Diyor ki Melahat Şen Kaya;

“İnsanlık tarihi kadar köklü bir geçmişe sahip olan meslek grubu olarak, sağlıklı gebelik-sağlıklı bebek ve sonuç olarak sağlıklı, mutlu bir topluma katkımız yadsınamaz. Ebelik mesleğinin sorunları bir anlamda artan sezaryen oranları ile ülkemiz kadınlarının ve toplumumuzun sorunu haline gelmektedir. Yasal düzenlemeden kaynaklanan boşluklar nedeniyle görev, yetki ve sorumluluklarımız belirsizdir. Sertifika programlarından yararlanamamaktayız.”

Melahat Şen Kaya ayrıca, mesleğin sorunlarını daha kısa sürede aşabilmek için tüm ebeleri dernek çatısı altında toplanmaya çağırırken, Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Yavuz Baştuğ da, Ebeler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak “İnsan hayatının en mucizevi anına tanıklık eden ve o anı hem anne hem de bebek için kolay kılmak adına büyük bir özveriyle çalışan tüm ebelerimiz, zorlu fakat bir o kadar da kutsal bir meslek icra etmektedir” diyerek, ebeleri kutlamış…

Biz de kutluyoruz ebelerimizi…

Ayrıca bakınız:

Yoruma kapalıdır