Fethullah Gülen Cemaati’ne mensup işadamlarının, cemaat okullarının bulunduğu her ülkeyle ticari bağları da var. O bağların Bursa’ya ulaşmasını sağlayan örgüt de BUGİAD… Bursa Girişimci İşadamları Derneği, çatı örgüt TUSKON aracılığıyla özellikle Afrika ülkeleriyle ticaret hacmine katkıda bulunuyor.

Fakat gelişmemiş olmaları nedeniyle, Afrika ülkelerine yapılan ihracat ve yatırımların boyutu öyle büyük miktarlara ulaşmıyor. Küçümsemiyoruz elbette… Damlaya damlaya göl olur!
Değineceğimiz konu, cemaat mensubu işadamlarının yaşadığı kaygı… Hükümetle yollarının ayrılmasından sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, seçim öncesi miting alanlarında cemaatle ilgili sözlerini talimat kabul eden bütün kurumlar, cemaate mensubiyetinde şüphe olmayanlarla bağlantıları kesiyor.
Öyle ki, İstanbul’da yaşayan bir aile dostumuz da geçenlerde oldukça kaygılıydı. Mütedeyyin, hac görevini yerine getirmiş AKP’li aile dostumuzun derdi, çocuğunun okuduğu okuldu. Çocuğu cemaat okullarından birindeydi. Gelişmeler üzerine çocuğunu okuldan almak zorundaydı. Okul değiştirildiğinde, lisedeki çocuğunun psikolojisi bozulacaktı. Kafası çok karışıktı aslında!
Kaygılanmasının nedeni, kardeşinin AKP’de çok önemli görevler yapıyor olmasıydı. Eğer çocuğunu cemaat okulundan almasa, kendisi üzerinden kardeşi yıpratılır ve zarar görürdü. Epeyce düşünüp taşındı. Okul değiştirme operasyonunu dönem sonuna bırakmalıydı.
Dönelim biz BUGİAD’a…

“EKONOMİ ETKİLENİYOR,
İSTİHDAM ETKİLENİYOR!”

BUGİAD’ın “Türkiye-Batı Afrika Ticaret Köprüsü” organizasyonuyla 8 Batı Afrika ülkesinden 100 dolayında iş insanı gelmiş Bursa’ya… TUSKON’un daha önce İstanbul’da buna benzer bir etkinliğini izlediğim için biliyorum; Bu ülkelere daha çok unlu mamül makineleri, bisküvi, şekerleme ağırlıklı ürünler ihraç edilebiliyor. Bursa’ya kurulan köprü ile otomotiv başta olmak üzere, tekstil, gıda, makine, mobilya ve turizmde işbirlikleri planlanıyormuş. BUGİAD Başkanı Ali Fuat Er’in verdiği bilgi bu yönde…
Tabii en çok merak edilen konunun, Bursa’ya gelen TUSKON Başkanı Rızanur Meral’e sorulmaması mümkün değil. Rızanur Meral, bir gazeteci arkadaşımızın “Hükümetin, TUSKON üyelerine baskı yapıp yapmadığı” yönündeki sorusuna şöyle yanıt vermiş:
“Türk iş dünyasının tümüne var şu anda baskı. En büyüklerinden başlamak üzere çok yoğun ve sistematik bir sindirme ve yıldırma kampanyası sürüyor şu an. Bundan TUSKON üyeleri de nasibini alıyor. Umudumuz ve arzumuz bu baskıların bir an önce kalkması ve demokratik ülkelerde bulunan düzeylere, sıklıklara gelmesi. Çünkü bunu bütün dünya takip ediyor. Türk iş dünyası bunalmış durumda şu anda. Bu yapılanların hepsi, belki hasım belirlenen belli kesimlere zarar vermeyi hedefliyor ama en büyük zararı Türkiye ekonomisine, Türkiye’nin istihdamına, Türk gençlerinin bulacağı işlere ve Türkiye’ye gelecek yatırımcılara oluyor. Bu baskıların bir an önce kalkmasının Türkiye’nin hayrına olacağına inanıyoruz.”

Ayrıca bakınız:

Yoruma kapalıdır