CHP LogoCHP’nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan, İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi eski başkanı Necati Şahin, dün bir mesaj yayınlayarak, adım adım dolaştığı Bursa’da vatandaşlardan gördüğü sıcak ilgiden mutlu olduğunu söyledi, ilgi ve desteğe teşekkür etti.

Bursa’ya gönül vermiş biri olarak her platformda Bursa için görüş, öneri ve eleştirilerini açıklamaya devam edeceğini ifade etmiş Şahin… Elbette ki, seçim kaybetti diye küsmemesi gerekiyor. Küsmeye de hakkı yok zaten…

Hakkını yemeyelim Necati Şahin, seçim kampanyası boyunca çok çalıştı. Ortada bir başarısızlık varsa kendisinde değil, aday yapan CHP’dedir!

Şöyle ki;

Necati Şahin’in siyasi duruşu, geldiği yer belli… Dedelerden Demokrat Partili, Adalet Partili… CHP olarak politika üretemeyince sen kalk sağ kesimin popüler isimlerini aday olarak göster! Seçmen yemiyor işte… Görüldü ki, yemeyecek de!

Eğer Ankara’da CHP ile AKP kafa kafaya bir yarış içinde olduysa, o da Mansur Yavaş’tan ötürü değildir, biline… Melih Gökçek bıkkınlık verdiği içindir…

Eğer lastiği patlak CHP oyları artıracağım diye sağa çekmeyip Atatürkçü çizgisinde kalsaydı da yine bu kadar oy alırdı emin olun… En azından, devşirme adaylarla karizmayı çizdirmezdi!

///

 

Engelli seçmenleri sırtında taşıyan

meclis üyesi tahta üzerinde yatıyor

 

Engelli olmak zor… Türkiye’de milyonlarca engelli olduğunu biliyoruz. Son yıllarda yapılarda, yollarda engellilere yönelik düzenlemeler yapılsa da, engellilerin hayatını kolaylaştır konusunda hala çağdışıyız.

En çarpıcı örneği pazar günü yapılan yerel seçimler sırasında, bir batı kentinde, Bursa’da ve üstelik Nilüfer’in göbeğinde yaşandı.

CHP’nin Nilüfer Belediye Meclisi üye adayı Fırat Emiroğlu anlattı. İhsaniye’deki M. Kemal Coşkunöz Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde görevliydi. Gün içinde 6 engelli vatandaş gelmişti adı geçen okula oy kullanmaya… Engelli vatandaşları üst kata çıkaracak asansör veya düzenek de yoktu haliyle…

Sandık kurulu başkanları, engellilerin oy kullanabilmeleri için aşağıya inmeyi kabul etmediler. Sandığı bırakıp da inemezlerdi de zaten… İş başa düşmüş, partililer kolları sıvamıştı.

KAZANMANIN SEVİNCİ ACIYI BASTIRDI!

Engellilerden ikisi arabalarıyla, 2’si sandalyeye oturtularak çıkarılmıştı üst katlara… İki engelli seçmeni de Fırat Emiroğlu bizzat sırtında taşıyarak çıkarmıştı. Emiroğlu belini incitmiş haliyle ve iki gündür evde düz tahta üzerinde yatıyormuş.

Emiroğlu meclis üyesi seçildi seçilmesine de bel ağrısından sevincini doyasıya yaşayamamış. Dün kendisiyle konuşurken, “Olsun, engelli vatandaşlarımıza yardımcı olmak, nihayetinde CHP’nin Nilüfer kalesini korumakla kalmayıp duvarlarını da sağlamlaştırmış olmak, acımı unutturdu” dedi.

Asıl mesleği mimarlık olan, ama uzun yıllar yerel ve yaygın tv kanallarında haber spikerliği yapan Emiroğlu artık Nilüfer Belediye Meclis Üyesi… Kolay gelsin…

///

 

Büyükşehir Meclisi

101 üyesiyle nereye sığacak?

 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na yeniden seçilen Recep Altepe’ye, seçimlerden birkaç gün önce Hünkar Köşkü’ndeki sohbet sırasında 101 üyeli yeni meclisin ilk toplantısını nerede yapacağını sormuştuk. Tarihi bina olabilir demişti ama Çarşamba’daki İl Özel İdare Binası’nda bulunan il genel meclisi salonundan da bahsetmişti. Dün yeniden sorduk, Özel İdare’deki il genel meclisi salonunda yapılacakmış ilk toplantı…

Niye bu kadar kaygılandık, açıklayalım. Tam anlamıyla, Bursa’nın tamamını kapsayan yerel parlamento işlevi görecek Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ilk toplantısının izleyicisi de çok olacaktır. Sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, vatandaşlar, gazetecilerin yoğun katılımıyla ilk toplantı hayli kalabalık olacaktır.

Meclis üyeleri henüz belli değil

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’ni oluşturan üyelerin listesi Bursa İl Seçim Kurulu’ndan henüz çıkmadı. İlçelerin büyükşehire gönderecekleri üye sayıları belli ama partilerin aldıkları oy oranlarına göre dağılım yapılması gerekiyor. Kaba taslak kimlerin gideceği belli ama bir oy fark bile bir üyenin el değiştirmesine yol açabilir. O nedenle İl Seçim Kurulu’nun açıklayacağı listeyi beklemek gerekiyor ki bugün bekleniyor.

İlçelerin, Büyükşehir Belediye Meclisi’ne göndereceği toplam üye sayıları şöyle:

Harmancık 1, Büyükorhan 2, Keles 2, Orhaneli 3, İznik 3, Kestel 3, Yenişehir 5, Gürsu 5, Mudanya 5, Orhangazi 5, Karacabey 5, Gemlik 6, Mustafakemalpaşa 6, İnegöl 7, Nilüfer 7, Yıldırım 9, Osmangazi 9…

Elbette bu üyelerin yanı sıra 17 ilçenin belediye başkanı ve bir de büyükşehir belediye başkanıyla sayı 101 oluyor.

///

 

—BEYİN CİMNASTİĞİ—

 

Ne taklalar attın seçmenin bir oyuna
Milleti getirdin yine bir oyuna
Haksızlığın faturası kesilir soyuna
Yatamazsın rahat atalarınla koyun koyuna

Ayrıca bakınız:

Yoruma kapalıdır