Christopher Caldwell’i tanımazsınız… Ama artık Google var ya… Oraya yazdığınızda, merak ettiğiniz ne varsa öğreniyorsunuz. Zahmet etmeyin birazdan ben tanıtacağım size Christopher Caldwell’i… Ama önce, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Bursa turuna ve aday tanıtım toplantısına bakalım…

İznik’te partisine mensup Belediye Başkanı Kadri Eryılmaz’ı ziyaret eden, belediye tarafından yaptırılacak atıksu arıtma tesislerinin temelini atan ve İzniklilere hitap eden Bahçeli, Bursa Atatürk Spor Salonu’nda da partisinin büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarını kamuoyuna tanıtmış…

Bahçeli, İznik’teki konuşmasının neredeyse tamamını hükümete yönelik eleştirilere ayırmış… Yolsuzluk soruşturmalarından ötürü Başbakan Erdoğan’ı eleştirmiş ve demiş ki;

GERİSİ ALLAH KERİM!

“Yolsuzları, hırsızları, hainleri, teslimiyetçileri ve terör lobilerini sandığa bir daha çıkmamak üzere süpürelim gitsin. Geleceğinize sahip çıkınız. Helal kazancınıza, ülkenize sahip çıkın. Eşkıya her taraftadır. Hükümet meşruiyetini kaybetmiştir. Başbakan ve zihniyeti ile geçecek her an geleceğimize darbedir. Bunun için 30 Mart 2014, rüşvetçilerin, kervan soyguncularının, sizlerden çaldıklarını, kutu kutu milyon dolarları biriktirenlerin yakasından tutmak en büyük görev halini almıştır.”

Bursa Atatürk Spor Salonu’nda da partililer “Vur de vuralım, öl de ölelim” sloganı atınca Bahçeli, “Önce bir sandığa vurun da gerisi Allah kerim” diye susturmuş…

DİLDE ZAMAN FARKI!

Bahçeli ile ilgili yazdıklarımızda kullandığımız zaman kipine dikkat buyurunuz. …miş, muş…

“Di’li geçmiş zaman” kipi kullansaydım ne olurdu? Bahçeli’yi hem İznik’teki hem de Bursa Atatürk Spor Salonu’ndaki organizasyonlarda izlediğim anlamı çıkardı öyle mi?

Hayır izlemedim… Ama internet ortamından, ajanslardan aldığım haberlere dayanarak yazmam da ahlaksızlık olurdu değil mi?

Hem de nasıl!

Konuyu, en başta yazdığım isme getireceğim şimdi, Chritopher Caldwell’e…

KİM BU CALDWELL?

“Christopher Caldwell Financial Times için siyaset, kültür ve uluslararası ilişkiler üzerine haftalık köşe yazıları yazmaktadır.”

Financial Times’ın internet sitesinde böyle tanıtılıyor Christopher Caldwell… 2007 yılında Bursa’ya gelmişti. Göç, İslam ve Batı üzerine yazılar yazan gazetecinin Bursa’ya gelişi 2007’deki milletvekili seçimlerinden önceydi. Çeşitli kesimlerden görüşler alıyordu. Bendeniz de Medya S’in haber koordinatörüydüm…

O zaman TÜRKONFED Başkanı olan Celal Beysel ve Medya S Reklam Grup Başkanı Necati Kartal ile birlikte görüştüğümüz Caldwell’e, kısaca Bursa’yı anlatmıştık. Ayrılırken de kendisine “Bursa’yı kitap, dergi ve özellikle televizyondan aldığınız bilgilerle anlatmak varken, ta Amerika’dan kalkıp buralara gelmenizden ötürü sizi kutlarım” dediğimde kulaklarına kadar kızarmıştı!

OTURDUĞU YERDEN YORUM?

Caldwell ile buluşmadan önce internette küçük bir araştırma yapmış ve Amerika’da yaşayan bir arkadaşımdan da yardım istemiştim. Caldwell’in, bir senatörün cenaze töreniyle ilgili makaleyi yerinde izlemiş gibi yazdığı, oysa töreni sadece televizyonların canlı yayınlarından takip ettiği ortaya çıkmış ve o zamanlar New York’ta adeta tefe konulmuştu.

Yüzünün kızarması, yaptığı bir hatanın ülkesinden binlerce kilometre uzakta, Türkiye’nin bir şehrinde bir meslektaşı tarafından dolaylı da olsa yüzüne vurulmasındandı.

O olaydan sonra akıllanmış olmalı Caldwell… Halen Financial Times’a haftada bir yazdığına göre meslekten aforoz edilmemiş!

İZLESEM DE İZLEMESEM DE!

MHP Genel Başkanı’na dönelim… Devlet Bahçeli’yi kürsüde konuşurken izlesem de, izlemesem de söyleyebileceklerim sınırlı aslında:

Bildiğiniz MHP Genel Başkanı Bahçeli… Bildiğiniz söylem ve sloganlar… AKP iktidarlarının zorlandığı konularda koltuk değneği olan MHP!

Kısacası MHP cephesinde yeni bir şey yok!

Bunları söylemek için, Bahçeli’nin peşinde koşmanın gereği de yok!

Gerekçemiz ne peki?

Devlet Bahçeli’nin, ana muhalefet liderinden farklı olmaksızın, 17 Aralık 2013’ten buyana olan biten onca rezilliğe rağmen hala “erken seçim” dememesi!

Dese, 7 Temmuz 2002 tarihi hatırlanacak! 11. Kocayayla Türkmen Kurultayı akla gelecek… Bahçeli’nin orada yaptığı erken seçim çağrısı sonrasında AKP’nin iktidara gelişi canlanacak hafızalarda… Belki kendi tabanı bile isyan edecek!

 

—BEYİN CİMNASTİĞİ—

Kürsüde durmadan ediyorlar dırdır
Sayıyorlar, bu günah, şu sevaptır
Oyalıyorlar ahaliyi ıvır zıvırla
Ne kutu kaldı gündemde, ne TIR

Ayrıca bakınız:

Etiketler:
 

Yoruma kapalıdır