recep altepe ve nostaljik radyosuPatron Cüneyt Dizdar en önde, arkasında genel müdür Hülya Aytekin, Hülya Hanım’ın arkasında genel yayın yönetmeni Tayfun Çavuşoğlu ve arkada dizilmiş biz “yazamaz çizemez takımı(!)” dün Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na yeniden seçilen Recep Altepe’ye hayırlı olsun ziyaretine gittik! Biz kalemşörler, buradan da diyemez miydik Recep Altepe’ye “hayırlı olsun?” Derdik elbette…

İşte hem nezaket, hem de bir arada, öyle çay kaşığı şıkırtıları arasında iki lafın belini kırmak, makam odasından, başkanın mimiklerinden ayrıntı yakalamak başka bir keyif tabii ki gazeteci için… Daha ilk anda gözüme ilişen ayrıntı, fotoğrafta da gördüğünüz, ama sayfanın tek renk olmasından ötürü fark edemediğiniz yeşil beyaz nostaljik radyo… Radyonun yeşil beyazından Bursaspor konusuna bir girdik, radyo frekansı gibi yayıldı da yayıldı konu! Yayıldı yayılmasına da, Altepe’nin Bursaspor’la ilgili söyledikleri es geçilecek gibi değil! Bursaspor’un başarısızlığı üzerine yönetime yönelik eleştirilerin haksız olduğunu vurgulayan Altepe, “Kayseri maçında takım gol atmış, yememiş yanlış anlamayın. Protestoya başlıyorsunuz. 3-4’üncü dakikada protestoya başlamak takımın yenilmesini istemek demek. Başarısızlık beklemek. Başarısızlık kime yarayacak? Kulüp yönetimi gitsin! Daha güçlü bir yönetim mi gelecek? Gelebiliyorsa buyurun hayırlı olsun! Bu kadar negatif bir ortama kim girmek ister? Başına iş mi açsın? Maç boyunca tribünlerden kendisine edilen küfürleri dinlemek için kimse gelmez!”

 

“Mudanya’dan yararlanmak isteyen

pazar günü aracıyla gitmeyecek”

 

Yeniden seçildiğinden bu yana ziyaretçi sayısını sordum dünkü ziyarette Recep Altepe’ye… Başkanlık makamına gireni çıkanı sayan numaratör koymamışlar. “5 yıl boyunca bizim ziyaretçimiz bitmiyor zaten” dedi. Sonra, dünkü yazımda bahsettiğimiz Mudanya’daki trafik çilesini hatırlattım. “Pazar günleri Mudanya’ya girilmiyor, giren de çıkamıyor” dedim. “Normal” dedi. Dünyadaki diğer büyükşehirlerde de, sayfiye yerlerine akın olduğunu, küçük bir alana çok kişi talep gösterince tıkanmayı garipsememek gerektiğini ifade etti. Çözüm ne peki? Yanıtı şu Altepe’nin; “Hafta sonu Mudanya’dan yararlanmak isteyen ve trafikten yakınan insanlar özel araçlarıyla değil, toplu ulaşım araçlarıyla gidecekler.” Altepe’ye, “Mudanya’da ne yapılacaksa biz yaparız. Mudanya Belediyesi çivi bile çakamaz” ifadelerine Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın alınmış olduğunu hatırlattık. “Hayır, Mudanya Belediyesi istediği her şeyi yapabilir de, şu açıdan öyle dedim. Gücü yetmez. Bütçesi ne kadar ki? Mudanya Belediyesi’nin biz olmadan kendi başına bir şey yapma şansı yok. Bakın bütçesine? Sayılan işlerin yüzde 10’unu bile yapamaz. Yaparsa, engel olmayız ki zaten! Destek oluruz.”

 

65 yaş üstüne seyahat

kısıtlaması geliyor!

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi, 65 yaş üstü herkese ücretsiz ulaşım olanağı sağladı ya, emekli maaş kuyruklarından sonra yaşlılarımızın sosyalleşme için yeni mekanı Bursaray, tramvay ve otobüsler oldu anlaşılan… Baksanıza, ücretsiz kartla günde 40 biniş yapan yaşlı varmış Bursa’da! Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe ile dün sohbet ederken, trafik sıkışıklığından açılınca konu, pik saatler dediğimiz işe gidiş dönüşlerde 65 yaş üstü yolcuların da yollara düştüğünden yakındı. Sabah namazına farklı bir camiye gitmek için erkenden yollar düşenler olduğu gibi, ücretsiz kartla günde 40 biniş yapanlar oluyormuş. Altepe, yaşlıların toplu ulaşım araçlarını en azından saat 10.00 gibi biraz daha geç saatlerde kullanmalarını istiyor. 65 yaş üstü yolcuların ulaşım sistemlerini kullanma sıklığını takip ediyorlarmış. Kısıtlama getirmeyi düşünüyorlarmış. “Belki günde 10 binişle sınırlarız” dedi. Duydunuz mu amcalar ve teyzeler! Birkaçınızın, bedava diye toplu ulaşımı orantısız kullanması Recep Altepe yönetimini önlem almaya zorlamış. Yaşlılar biraz da daha zorlarsa, bu hak elinizden tümüyle gidebilir diyeceğim ama Altepe böyle bir şey yapmaz!

—BEYİN CİMNASTİĞİ—

Yeniden seçildi Recep Altepe
Ondan soruluyor artık dağ bayır tepe
Başarılıymış ki yeniden seçildi
Başaramayanı koyuyorlar zaten tefe

Ayrıca bakınız:

Yoruma kapalıdır