Muharrem YılmazTÜSİAD Başkanı, Bursalı işadamı Muharrem Yılmaz, yaşanan siyasi, idari ve yargısal sorunlara bakarak “Bu durumda Türkiye’ye yabancı sermaye gelmez” dediğinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Kalkıp da TÜSİAD’ın Başkanı küresel sermaye gelmez ifadesi kullanamaz. Bu cümleyi kullanıyorsa bu vatana ihanettir” demişti ya… Hükümetin yolsuzluk operasyonlarını örtbas etme çabaları kapsamında yargıyı kontrol alma girişimlerinin ülke ekonomisini ne hale getirdiği malum… Döviz kuru almış başını gidiyor, Merkez Bankası faiz artırmış… AKP iktidarlarını canlı ve diri tutan sıcak para ufak ufak kaçıyor!

Böyle bir durumda, çoğunluğunu iktidar yanlısı sanayici ve işadamlarının oluşturduğu Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclisi üyeleri, önceki akşamki aylık olağan toplantıda, ekonominin genel gidişatına ilişkin elektronik ankete katıldılar.

GELECEK KARANLIK!

Meclis üyelerinin yüzde 61’i yeni yılda işlerin beklentilerin altında, yüzde 30’u da beklendiği gibi başladığını belirtti.

“2014 yılı, geçen yıla göre daha kötü olacak” diyenlerin oranı yüzde 58, aynı olacak diyenlerin de yüzde 31 çıktı. İyi olacak diyenler yüzde 12…

Meclis üyelerinin yüzde 71’i, Türkiye ekonomisinin yüzde 4 büyüme hedefine ulaşamayacağını düşünürken, yüzde 76 yeni yatırım planlamadığını açıkladı. Yüzde 86 döviz kurlarına ilişkin, yüzde 76 da kendi işleriyle ilgili öngörüde bulunamıyor.

Bu tabloya Başbakan Erdoğan’ın mantığıyla bakarsak, “bunların hepsi vatan haini!”

Değil elbette!

Bu memlekette üreten, istihdam yaratan, risk alan hiç kimseyi vatan haini diye damgalayamayız. Damgalanmamalı…

Ayrıca bakınız:

Yoruma kapalıdır