Bursa’nın batı yakasında oturanların pek çoğu dün sabah işlerine gitmek üzere her zamanki gibi BursaRay’a bindiler. Fakat Kültürpark durağına geldiklerinde tren durdu. Gitmesi mümkün değildi. Yolcular indi, yollara döküldü.

Yoluna yürüyerek devam etmek zorunda kalan vatandaşların sosyal medya aracılığıyla o an canlı canlı aktardıklarına göre, aktarma için gönderilen otobüslerin sayısı da yetersizdi. Taksi bulabilen şanslıydı. Yaklaşık iki saat boyunca istasyonlarda yığılan vatandaşlar ne yapacağını şaşırdı.

2 SAAT 15 DAKİKA ÇİLE

Saat 09.20 itibariyle elektronik posta kutumuza Burulaş’ın açıklaması düştü. Şöyle deniyordu:

“Bursaray hattı üzerinde periyodik bakım yapan ray bakım aracının arızalanarak hatta kalması nedeniyle sabah 06:00-08:15 saatleri arasında Kültürpark-Şehreküstü istasyonları arasında aktarmalı işletim yapıldı. Aktarma işlemi nedeniyle istasyonlarda yığılmalar yaşanırken, şu an itibariyle sistem düzeldi ve işletim normale döndü.”

Daha sonra Burulaş Genel Müdürü Levent Fidansoy ile konuştuk. Raylarda taşlama yapan bakım aracının tekerlekleri kilitlenmiş iki kez…

Her türlü teknik araçta arıza olağan… Fakat bakım aracında arıza olunca insan bir düşünüyor. Acaba bakım aracının bakımı mı aksatıldı?

////

 

“Kader” diyemezsin
sen kendin ettin!

Son birkaç gündür televizyon haberlerinde izlediğimiz çocuk gelin Kader’in kaderine üzülüyoruz. 11.5 yaşında evlendirilmiş, inanabiliyor musunuz? 13 yaşına bile gelmeden, çocuk bedeninde büyüttüğü çocuğu doğurmuş! Ve hemen ikinci hamilelik! Kocası askere gitmiş, ikinci bebeğini erken doğurmuş. Sonra da başından tabancayla vurulmuş halde bulunmuş. İntihar mı, cinayet mi, araştırılıyor.

Ne fark eder ki?

Bana göre tam anlamıyla cinayet. Ta en başından planlanmış üstelik! Kader, çocuk gelinlerin ne ilki, ne de sonuncusu olacak. Çocuk gelin olmak, lanet olası törelere göre pek çok kız çocuğunun kaderi bu ülkede…

Bu kaderin, “çocuk gelin” olayının yaşandığı yörelerde yoğunlaştırılmış eğitim programlarıyla değiştirilebileceğini hepimiz biliyoruz. Ama bu ne siyasi iktidardakilerin, ne de Kürt siyasetçilerin umurunda…

BURSALI KADINLAR GELİNLİK GİYDİ

Bursalı pek çok işkadını, Siirt Pervarili Kader’in başına gelenler kamuoyuna yansımadan önce çocuk gelin olayına dikkat çekmek için ilginç bir kampanyaya adlarını yazdırdılar. Aylin Kotil’in başlattığı “Erken Yaşta Evlendirilen Çocuk Gelinler” konulu fotoğraf sergisinin Bursa ayağında Şebnem Sakder Yılmaz, Neriman Uğur, Nazan Aşkalli, Yaşariye Doğan, Jale Gürlüer, Zeynep Gengörü, Nimet Demirel, Zerrin Özgüle, Anastasia İşmen, Sevda Besler, Hülya Özen, Arzu Tan Bayraktutan, Nalan Erdem Özlem Şafak, Elif Şahin ve Mesude Aslıhan Eroğlu gelinlik giyerek kampanyaya destek verdi.

Fotoğraf sergisi 20 Ocak’ta Korupark AVM’de açılacak.

OSMANGAZİ’DE EŞİTLİK BİRİMİ

Bu arada;

Türkiye’de kadın olmanın zorluğunu her fırsatta dile getiririz. Fiziksel güçsüzlüğünden ötürü insanlık tarihi boyunca sürekli ezilen kadının toplumdaki yerini güçlendirmek için yapılan çalışmalardan ne derece olumlu sonuç alındığını ölçme şansımız yok.

Elimizde veri yok diye bu konuda çaba harcamayı bırakacak değiliz elbette. Osmangazi Belediyesi de, “Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi” ve ortakları tarafından geliştirilen “Avrupa Yerel Yaşamda Kadın-Erkek Eşitliği Şartı” doğrultusunda Eşitlik Birimi oluşturdu. Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan birimin amacı, belediye hizmetlerini eşit olarak dağıtmak… Toplumsal cinsiyet eşitliği ön planda olmak üzere, engelli, yaşlı ve çocukları da kapsayan eşitlik ilkesiyle, her kesime fırsat eşitliği yaratmak…

“KADER” DEYİP AĞLAŞACAĞIZ

Bütün bunların yanı sıra, noktayı şöyle bir tespitle koymak gerekiyor. Kadına ve çocuğa yönelik şiddeti yaratan erkekler olduğuna göre… Bu erkekleri doğurup büyütenler de kadın olduğuna göre… Demek ki, tek fire verilmeksizin bir nesil kız çocukları devlet kontrolünde sıkı eğitimden geçirilecek. Onların ardından gelecek nesilde, kadına ve çocuğa şiddet, çocuk yaşta evlilik gibi toplumsal yaralarımız ortadan kalkacak!

Ülke gerçeklerine uymuyor değil mi?

O zaman “kader” deyip, ağlaşıp duracağız içimizi acıtan her olayda…

—BEYİN CİMNASTİĞİ—

Senden bilirim yok bana faide ey gül
Yardım ettiğin El Kaide, değil bülbül
Kandırıyorsun, at dediğin çıktı düldül
Tanımıyorsun hiç kaide, çatlasa bülbül

Ayrıca bakınız:

Yoruma kapalıdır