Seçimler eskiden birkaç günde sonuçlanır, seçilenlere mazbataları haftasına kalmadan verilirdi. 30 Mart yerel seçimleriyle ilgili Bursa’da sorun yaşanmadı ama başta Ankara olmak üzere yurdun çeşitli yerlerinde itirazlar birbirini kovaladı, oylar defalarca yeniden sayıldı. Nihayetinde Bursa’da belediye başkanları ve meclis üyelerinin mazbataları dün törenlerle verildi. Yeniden seçilen belediye başkanları bir kez daha gövde gösterisiyle makamlarına otururken, başkanı değişen belediyelerde devir-teslim törenleri yapıldı.

Dün önce Yıldırım Belediye Başkanlığı’ndaki devir teslim törenini izledik. Belediye binası önünde toplanan personel, partililer, belediye ile işi olan müteahhitler, belediyeden iş kapma umudu taşıyanlar, yarın bir işimiz olursa diye yeni başkana kendini göstermeye gelenler adeta birbirini çiğneyecekti!

Bir tahmin yapalım dedik. Kalabalığın yüzde kaçı personel, yüzde kaçı çıkar beklentisi olmaksızın parti sevgisi nedeniyle orada, yüzde kaçı belediyeden iş, avanta kapma peşinde?

Oranları siz tahmin edersiniz…

İşte bu yüzden başkana yakın olmak için insanlar birbirini ezecek duruma geliyor! Anlayın siz ne demek istediğimizi…

Kalabalıktan, görevi devreden Özgen Keskin ile Yıldırım Belediyesi’nin yeni başkanı İsmail Hakkı Edebali’yi görmek mümkün olmadı. Bina girişindeki törenden sonra makama geçilirken bir ara Özgen Keskin’in kalabalık içinden sıyrılarak kenarda köşede kalanlarla selamlaştığına tanık olduk. Edebali ise kısa boyu nedeniyle kalabalığın içinde kayboldu zaten ama makama geçince devleşti elbette!

“BOYAHANELERİ KAPATACAĞIZ”

Yıldırım’dan sonra geçtik Adliye Sarayı’na… Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, ikinci dönem mazbatalarını almak üzere seçim kuruluna geleceklerdi. Başkanlardan önce meclis üyeleri geldi.

Altepe önce, geçen dönem olduğu gibi yine belediye meclisi eski üyelerinden Celal Akgün’ün oto lastik dükkanına girip orada bekledi bir süre… Önümüzdeki 5 yıl için ne tür lastik kullanacağını sorduk. “Arazi tipi” diye yanıt verdi. Altepe’nin şimdiye kadarki söylemleriyle örtüşen bir yanıttı bu. Zira belediye alanı genişlemiş, kırsal da belediye sorumluluğuna verilmişti.

Ayaküstü, dünkü yazımızda bahsettiğimiz Nilüfer Çayı’nın kara rengi ve boyahaneleri konuştuk. “Tekstil Boyahaneleri OSB kurulacak diye kimsenin çevreyi kirletme hakkı olamaz. Arıtmalarını yapacaklar. Yapmayanı kapatacağız” dedi kararlılıkla…

Peki, 5 yılın sonunda Nilüfer Çayı berrak akacak mıydı?

“5 yıla kalmayacak!” dedi Altepe…

“GÖRMEMİŞİN MECLİS ÜYESİ OLMUŞ…”

Adliye binasına geçildi sonra… Konferans salonu doluydu. Gürsu, Osmangazi ve İl Seçim Kurulu başkanları, Cüneyt Yıldız’ın, Mustafa Dündar’ın ve Recep Altepe’nin mazbatalarını verdi. Sonra da belediye meclis üyelerine…

Osmangazi Belediye Meclisi’nin CHP’li üyeleri anons edildikçe salonda bulunan partililerin coşkulu alkışları üzerine birbirinin kulağına eğilen AKP’lilerin “Görmemişin meclis üyesi olmuş…” dedikleri duyuldu.

Ama gelin görün ki, Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi binası önünde Recep Altepe’nin ikinci dönemi için öyle bir tören düzenlendi ki, töreni gören CHP’lilerin de birbirilerinin kulaklarına aynı şekilde fısıldadıklarını tahmin ediyoruz. Belediye bandosu, mehter takımı, maytaplar, konfetiler gırlaydı.

Altepe konuşmasını bitirdikten sonra giriş kat koridorunda durup, kutlamaları kabul etti. Belediye binasının ön kapısından girenler arka kapıdan çıktı.

Büyükşehir Belediyesi’nde oluşan kalabalıktakilerin kimler olduğuna ilişkin yorum, Yıldırım Belediyesi’ndeki gözlemimizle hemen hemen aynı…

 

—BEYİN CİMNASTİĞİ—

Yayı kırıldı yoksulun evinde kanepenin
Farkında değil, yolsuzluğun, tapenin
Bursa’da sorun yok, seviliyor başkan
Hayırlı olsun ikinci dönemi Altepe’nin

Ayrıca bakınız:

Yoruma kapalıdır