AKP ile Fethullah Gülen Cemaati arasında dershanelerin kapatılması girişimiyle başlayan gerilim, cemaatçi kadroların hükümete yönelik yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla savaşa dönüşünce, ateş her cepheye yayıldı. Polis teşkilatı başta olmak bürokrasideki operasyonların ne aşamada olduğu biliniyor.

Büyükşehir başkan adaylarını açıklayan AKP, henüz ilçe belediye başkan adaylarını açıklamadan patlayan olaylar nedeniyle temizlik operasyonu başlattı. Bursa ilçe belediye başkan adaylarında bir sıkıntı olmadığı ifade edilmekle birlikte, özellikle meclis üyeliklerine başvurularda ciddi bir eleme yapılacağı konuşuluyor. Hatta cemaate yakınlığıyla bilinenlerin en baştan elendiği söyleniyor. Çalışma, adeta pirinç ayıklamaya benzetiliyor. Zira çok fanatik olanlar dışında mütedeyyin kesim insanları, bir bakışta bağlı oldukları cemaatlere göre ayırmak olanaksız…

ÖNCE BAŞKAN ADAYLARI

Elemenin şimdiden yapıldığı bazı başkan aday adayları tarafından ifade edilirken, dün konuştuğumuz AKP Bursa İl Başkanvekili Cemalettin Torun, sürecin nasıl işleyeceğini şöyle anlattı:

“Önce belediye başkan adaylarımız açıklanacak ki, ondan sonra birlikte çalışacağı meclis üye adaylarının listesi yapılacak. Bunun için ilçe yönetiminin görüşü de alınacak. Daha sonra il yürütme kuruluna gelecek. Burada son şeklini alacak listeler, genel merkez onayına sunulacak.”

KESTEL, SAYIYI DEĞİŞTİREBİLİR

Bu arada, 17 ilçe belediyesinin toplam 421 olan belediye meclis üyeliği için başvuru yapanların sayısı bin 17 kişi… Tabii 421 üye hangi partiler tarafından paylaşılacak 30 Mart’ta sandıktan çıkan sonuca göre belirlenecek. 421 üyenin 82’si aynı zamanda büyükşehir belediye meclis üyesi olacak.

Fakat bu sayı değişebilir. Kestel’in, ocak ayı sonu itibariyle dikkate alınacak nüfusu, hem ilçe belediyesi, hem de büyükşehir meclis üye sayısını değiştirebilir.

Ocak sonunda Kestel’in nüfusu 50 bini geçerse, meclis üye sayısı 15’ten 25’e çıkacak. Bu artış, büyükşehir meclisinde de iki üye artışına karşılık geliyor.

 

///

MHP İl Başkanı Toktaş’tan itiraz

En son yazımıza konu ettiğimiz MHP Lideri Devlet Bahçeli ile ilgili yorumlarımıza, MHP Bursa İl Başkanı Hasan Toktaş’tan kısa bir yanıt geldi. Aynen aktaralım;

“Bursa Haber gazetesindeki 7 Ocak 2014 tarihli yazınızı okuma imkânım oldu. Mesleğiniz ve sorumluluğunuz gereği yorumlarınıza saygı duymaktayım.

Ancak ülkemizin ve milletimizin birlik ve beraberliğine ömrünü adamış, milli çıkarlarımız, ülke ve millet menfaati söz konusu olduğunda AKP, CHP ya da diğer partilerin nasıl düşündüğüne bakmaksızın kendi fikri ve siyasi çizgisi doğrultusunda kararlar alan, oy versin veya vermesin vatandaşlarımızın büyük çoğunluğunca ülkemizin birlik beraberliğinin sigortası, çimentosu olarak görülen partimizin, AKP’nin zorlandığı konularda koltuk değneği olarak yorumlanmış olmasını üzüntüyle okudum.

Ülke ve millet menfaati söz konusu olduğunda gündelik siyaseti bir kenara bırakabilme tarzımızı anlamıyor olabilirsiniz.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin saygın genel başkanı ile ilgili eleştiri ve yorumlarınızın ölçüsü sizlerin takdiri olmakla birlikte incitici, kırıcı ifadelerin üzüntü verici olduğunu belirtir çalışmalarınızda başarılar dilerim.”

 

///

Protesto haktır!

Yazdıklarımızla herkesi memnun etmemiz olanaksız. Yazdıklarımızın bazılarından ötürü övgü alırken, bazılarından dolayı da protesto ediliyor, eleştiriliyoruz…

Bir köşe yazarının da elbette bir dünya görüşü, siyasi düşüncesi var. Dolayısıyla “haber tarafsız, yorum hür” prensibine dayanarak yazardan tarafsız yazı beklenmemeli…

Bunu hatırlattıktan sonra, MHP Bursa İl Başkanı Hasan Toktaş’ın bendenizi eleştiren yanıtını, üstelik yazım yanlışlarını düzelterek aynen aktarmış olmam bundan ötürü… Yani Toktaş, yoruma saygı duyuyor, itirazını dile getiriyor. Üslubunca, partinin üslubunu anlamıyor olabileceğimi ifade etmiş.

İşte budur…

Basın özgürlüğünün sakıncalarının giderilmesi, yine basın özgürlüğüyle mümkün… İşte böyle…

Örneğin, geçenlerde Yazılım Vadisi ile ilgili yazımdan ötürü twitter üzerinden “Sizi protesto ediyorum” diyene, “Protesto haktır. Güle güle kullanın” yanıtını verdim.

Siz de, içinize sinmeyen, karşı çıktığınız ne varsa, protesto etmeye hakkınız olduğunu unutmayın. Siz sustukça, hak gaspçıları daha da azıyor.

 

—BEYİN CİMNASTİĞİ—

Şamarı yiyince kulak tözüne
Dokundun yargının özüne
Bastın dağıttığın kömürün közüne
Bulaştırdın her şeyi yüzüne gözüne

Ayrıca bakınız:

Yoruma kapalıdır