Kemal AkıtGemlik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Akıt hakkındaki şu iddianame, bir medya organında eğer dava açıldığı sırada yayınlanmış olsaydı, Akıt derdini anlatıncaya kadar dolandırıcı damgasını yerdi.  Neyse ki, dava sonuçlandı Kemal Akıt beraat etti de, o damgadan kurtuldu.

Ama yine de hikaye ilginç..

Şöyle;

Kemal Akıt’ın Gemlik’te zeytinlikleri var. 2010 yılında aşırı yağışlardan ötürü zeytinleri zarar gördü. Devlet de, doğal afet kapsamında üreticinin zararını karşılaması için parasal destek verecek. Akıt da başvurdu ve kendisine 23 bin 898 lira ödeme yapıldı. Bazı üreticiler bu destekten kendileri yararlanamadığı halde zeytincilikle hiç ilgisi olmayan, yardım almak için yasanın öngördüğü koşulları taşımayanlara ödeme yapıldığını bildirerek şikayette bulundu. Şikayet edilenler arasında Kemal Akıt da vardı.

Yasaya göre, devletten bu yardımı alabilmek için tarımsal ürünün parasal değerinin en az yüzde 40 ve fazlası oranında zarar görmesi, çiftçinin de bu zararı karşılayacak tarım dışı gelirinin olmaması gerekiyordu.

 

Gemlik’in yarısı O’nun!

 

Kemal Akıt’ın durumu incelendi. Akıt’ın beyannamesinde, ekili ve dikili 45 bin 190 metrekare zeytinlik, 30 adet koyun, 2007 model traktör, 500 lira bağkur emekli maaşı yazılıydı. Ticari gelirler hanesine “yok” işareti konmuş, yıllık kira geliri kısmı da boş bırakılmıştı.

Oysa Kemal Akıt, Gemlik’te 352 bin lira ile 2010 yılı kira geliri vergi rekortmeniydi. Yapılan incelemede Akıt’ın, muhtelif zeytinlik, arsa, toplam 37 adet işyeri, 5 mesken, 2 depo, 1 dubleks mesken, Akıtlar Nakliye Akaryakıt Turizm İnşaat Tekstil Tic. Ltd. Şti.’ne kayıtlı muhtelif kamyon, traktör, otomobil, çekici ve taşıyıcılara sahip olduğu görüldü.

Kemal Akıt, soruşturma sırasında, evrakları muhasebecisinin hazırladığını ve kendisinin sadece imza attığını söyledi ve aldığı parayı da geri ödedi. “Resmi belgede sahtecilik ve dolandırıcılık” suçlamalarıyla açılan davada Akıt beraat etti.

 

“Tarım müdürlüğünün hatası!”

 

Kemal Akıt, başına gelenlerden ötürü Gemlik İlçe Tarım Müdürlüğü’nü suçluyor. “Bilmiyorlar mı benim durumumu? Tanımıyorlar mı beni? Eğer, yasanın koyduğu engeller varsa bana neden demediler, bundan yararlanamayacağımı? Kaldı ki ben 20-25 bin liraya tamah edecek adam mıyım? Bu paraların ödenmesine onay veren kurulda Ziraat Bankası temsilcisi de var. Üstelik Ziraat Bankası da benim kiracım. Ayda 9 bin lira kira alıyorum bankadan. Ziraat Bankası Müdürü neden uyarmadı acaba kurulu?”

Kemal Akıt, muhasebecisinin hatasıyla ortaya çıkan durumun, bazı kişiler tarafından kötü niyetle kullanıldığını düşünüyor.

Kemal Akıt’ın bir itirazı da yasaya.. “Zarar gören çiftçiyi, ‘bunun başka geliri var, paraya ihtiyacı yok’ diye ayırmak adaletsizlik değil mi” diye soruyor.

Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde beraatle sonuçlanan davayı Tarım İl Müdürlüğü temyize gönderdi. Bakalım karar değişecek mi?

 

—DÖRT DÖRTLÜK—

 

Sağanaktı yağan, değil sepgin
Aşırı yağıştan zarar gördü zeytin
Yardım isteyenin serveti engin
Hem çalışmış, hem babadan zengin

Ayrıca bakınız:

Yoruma kapalıdır