Burç BalcıSon yazımızda Bursa lobisinin yetersizliğinden bahsetmiştik. Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası viyolonsel sanatçılarından Burç Balcı’nın da bam teline dokunmuşuz meğer. Balcı, kurduğu Orkestra Prusart için hazırladığı projeye destek bulamamaktan yakınıyor.

Balcı, şöyle yazmış;

“Yaklaşık bir yıldır üzerinde uğraştığım bir proje olan ‘Ata’ya Hediye – Atatürk’ün Sevdiği Şarkı ve Türkülerimiz’ adlı konser projesi, yol ve vize masrafları için Bursa’dan sponsor bulunamadığından New York ve Pittsburgh’a aldığı davetleri iptal edecek.

Geleneksel New York Türk Günü Yürüyüşü’nde, Bursa mehteran ve halk oyunları dışında hiçbir şeyle temsil edilmemiş bugüne dek. Bu ilk olacaktı. Üzücü…

Üstelik projenin içinde yer alan uluslararası ödül ve başarılara sahip sanatçıların hiçbiri bedel almazken, hatta ceplerinden katkı koyarken, tüm konaklama masrafları için bağlantılarımla ABD’den sponsor bulabilmişken, sadece 23 kişinin yol ve vize bedeli kendi şehrimizden bulunamadığı için, Orkestra PrusArt bu gönüllü girişimini şimdilik erteliyor.

Türkülerimiz kendi türkülerimiz..
Bestecimiz uluslararası ödüllere sahip..
Solistler uluslararası kariyere sahip..
Orkestra sanatçıları bu şehrin sanatçıları..
Hedef, bedel almadan Atatürk’ü, kendi kültürümüzü uluslararası sanatsal boyutta temsil etmek iken..

Acaba şehir, doğru şehir mi?
Bilmiyorum!’

 

Doğru soru!

 

Burç Balcı’nın sorusu, kanımca en doğru soru!

Ne yazık ki Bursa doğru şehir değil bu anlamda.. 2 milyon nüfuslu şehirde, kültürel ve sanatsal etkinlikleri izleyenleri tek tek, isim isim sayabilirim.

Evet, biraz abartıyorum ama en azından isim isim bilmesem de, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın konserlerine gelen yüzleri tanıyorum. Hepsi hepsi bir avuç insan..

Öte yandan, Burç Balcı’nın, Orkestra Prusart için Atatürk temalı proje hazırlamasının da stratejik hata olduğunu ifade etmeliyiz.

Karşı devrimcilerin yıpratmak, hatta hafızalardan tümüyle silmek için elinden geleni yaptığı Atatürk için konser projesi hazırlamak, sonra da bu projeye sponsor aramak boş bir çaba bu dönemde..

Burç Balcı ayrıca diyor ki;

“Ben Cuma’dan Salı’ya kadar Ankara’da Başbakanlık Tanıtma Fonu’nun kapısını aşındırıyor olacağım. Ama pek ümidim yok açıkçası. Ya politik lobi gerekiyor ya da Atatürk adını sansürlemek..”

 

—DÖRT DÖRTLÜK—

 

Kültürel yoksunluk, toplumun kanseri
Dinlemiyor kimse senfoni konseri
Arabeskle yoğrulmuş bu halk
Dinlerken mest olur Mustafa Keser’i

Ayrıca bakınız:

  • Her kitleye sanat!Her kitleye sanat! Bir pazar sabahında Secret Garden’dan “Passacaglia”yı dinleyerek kültür sanat yazısı […]
  • Ver elini öpeyim!Ver elini öpeyim! “Çok çok eskilerde bir kabilede herkes sabah erkenden avlanmaya çıkar geç saatlerde […]
  • Siyasetçi, oy için bu zulme katlanır!Siyasetçi, oy için bu zulme katlanır! Siyasetçiler için oy deposu olarak görülen yerler var. Bunların başında, hemşeri […]
  • Yakalayın fareyi!Yakalayın fareyi! Bursa iş dünyası ve bürokrasisi haftaya çok hızlı başladı. Bursa Ticaret ve Sanayi […]
Etiketler:
 

Yoruma kapalıdır