saatlerDuydunuz mu dostlar, Bursa’ya “Zaman Tüneli” kurulmuş. Giriyorsun kapısından içeri, yıllarca geriye gidiyorsun. Millattan öncesine kadar.. Geçmişin ayrıntılarını görmek, aslında insanlığın geleceğe yönelik adımı demek.. Geçmişten gerekli dersi alıp, basit teknolojilerden esinlenerek bugün çok daha yararlı teknikler geliştirebilir insanoğlu..
Bugün sanayiyi de, sanatı da, günlük yaşamı da “kültür” kavramı çerçevesinde değerlendirdiğimizde, bugünkü kültürü örnekleriyle gelecek kuşaklara bırakma zorunluluğu var. Bu anlamda müzelerin, koleksiyonculuğun önemi büyük.. Fakat yükte ve pahada ağır birtakım şeylerin koleksiyonu için ciddi maddi kaynak gerekiyor. Örneğin, tarihi araba koleksiyonunu bir şahsın yapması olanaklı mı? Değil elbette..

CEO Başaran gezdirdi

Dolayısıyla böyle bir koleksiyonu bir müze çatısı altında sergilemek de bir otomobil fabrikasının sağlayacağı kaynakla mümkün olabilirdi.
Bursa’da harap durumdaki İpeker Kozaklığı’nı, Erdem Saker başkanlığındaki Bursa Büyükşehir Belediyesi 1997 yılında, bilgi parkı ve otomobil müzesi oluşturmak üzere 30 yıllığına TOFAŞ’a devretmişti.
İşte o müze, her yıl yüzbinlerce ziyaretçi çekiyor. Ayrıca çeşitli sergiler de açılıyor o müzede.. Son sergi de, girişte bahsettiğimiz “zaman tüneli”.. Naim Arnas Koleksiyonu Zaman Makineleri Sergisi, daha kapıda binlerce yıl öncesine götürüyor sizi.. Güneş saatiyle başlıyor sergi ve günümüze kadar geliyor.
Sergiyi önceki gün TOFAŞ’ın CEO’su Kamil Başaran ile birlikte gezdik. Koleksiyonun sahibi Naim Arnas ile TOFAŞ’ın üst düzey yöneticilerinden bazıları da eşil etti geziye..

“İyi Şirket” Tofaş

Yakın zamanda, Philip Kottler ve David Hessekiel tarafından kaleme alınan “İyi Şirket” adlı kitaba şöyle bir göz gezdirmiştim. Kitabın sloganı “Daha iyi bir dünya, daha kârlı şirketler”şeklinde belirlenmiş. İçeriğinde, iyi şirket olmanın en önemli koşulu olarak, sosyal sorumluluk projeleri gösteriliyordu.
TOFAŞ da, sosyal sorumluluğunu en üst düzeyde gösteren bir firmaydı bana kalırsa.. Üstelik, geçmişte yapılan çağrılara kulak tıkamayıp, üretim yaptıkları kente ekstra katkısı olsun diye 8 yıl önce vergisini Bursa’da ödemeye başlamıştı.

Üçüncü sergi

Zaman Makineleri’nden önce “Eski Hamam Eski Tas” başlıklı hamam kültürüne ait sergi ile 5 bin parçadan oluşan “Atlı Karınca” oyuncak sergisinin izlenime sunulduğu Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, okulların gezi programlarında yer alıyor artık..
Efe Aydan yönetimindeki TOFAŞ Spor Kulübü’nün sosyal katkısı ise başlı başına ele alınması gereken konu..
Sosyal sorumluluk konusunda örnek aranıyorsa, TOFAŞ ve elbette bağlı olduğu Koç Grubu rahatlıkla gösterilebilir.

Ayrıca bakınız:

Yoruma kapalıdır