HOSABTüm dünyada şehirlerin batıya doğru geliştiğine yönelik genel kural bir kez de sanayi bölgelerinde ortaya çıktı. Bursa’da belediyelerin fabrikalara verdiği bireysel imar izinleriyle ya da hiç izinsiz oluşan sanayi bölgelerine “organize” olma fırsatı yaratılmıştı. “Islah” sürecine katılan Bursa’daki 9 sanayi bölgesinden kentin sadece batısındaki 4 sanayi bölgesinin dosyası Ankara’ya gönderildi. Bunlar Çalı, Kayapa, Hasanağa ve Akçalar ki, bunların da evraklarının sadece yüzde 70’inin hazır olduğu söyleniyor.

Süreç oldukça sıkıntılı.. Ağır işliyor. OSB adayı bölgeler için bir yıl öncesinden yasal düzenleme yapılmış ve 2012’nin Nisan ayına kadar da süre verilmişti. Daha o zamanlar sanayi bölgelerinde kurulu siad’ların başkan ve yöneticilerinden çoğu sürenin yeterli olmadığından yakınıyorlardı.

Nitekim çok da hızlı işlemedi o süreç.. Gelinen son durumda yasal düzenlemenin istenilen sonucu doğurmayacağı çıktı ortaya..

* * *

Bursa OSB SİAD’ları Platformu Başkanı Selim Yedikardeş, geçenlerde 7 sanayi bölgesi başkanıyla birlikte Ankara’ya çıkarma yaptı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek başta olmak üzere bazı ziyaretlerde bulunarak, ıslah sürecinde yasal düzenlemeden kaynaklanan sıkıntıların aşılması için destek istediler.

Ankara’daki ziyaretler sonrasında konuştuğumuz Yedikardeş, ıslah OSB’lerle ilgili son flaş gelişmenin Akçalar ve Hasanağa bölgelerinin birleşme kararı alması olduğunu söyledi.

Ayrıca, iki bölge kapsamına girmeyen Karsan fabrikası Hasanağa’ya dahil olmak istemiş.. Karsan’ın, dahil olacağı bölgeye büyük güç katacağı keskin..

Yetmez elbette, dip dibe olan iki ayrı OSB yapılanması yerine, Akçalar ve Hasanağa’nın birleşmesiyle ortaya çıkacak gücü ve sağlanacak faydayı düşünün hele..

Bu da düşünülmüş elbette ve birleşme yönünde uzlaşma sağlanmış. Şimdilerde ise Akçalar’dan daha büyük olan Hasanağa’ya ekstra mali yük getirmeyecek bir yol bulunmaya çalışılıyormuş.

* * *

Batıdaki sanayi alanlarından Görükle-Başköy konusunda ise netlik sağlanmış değil. Zira Görükle-Başköy arasındaki mesafe OSB yapılanmasını güçleştiriyor..

Bilindiği gibi ıslah sürecine Kestel II, Barakfakih, İnegöl Yenice ve Cerrah bölgeleri de katıldı. Ancak bu bölgelerin hazırladıkları dosyaların çok eksik olduğu söyleniyor.

Öyle “hadi burası OSB olsun” deyince olmuyor elbette.. Hem fiziki koşullar bakımından, hem de evrak üzerinde pek çok prosedürün tamamlanmış olması gerekiyor.

Çünkü sınırlar kesin olarak çizilecek, dışarıda kalana kaçak muamelesi yapılacak. İçerde kalanlar da OSB Yasası gereğince kendi kendini yönetecek.

Tam anlamıyla katılımcı demokrasi.. Her alanda özlenen bir yönetim biçimi!

Ayrıca bakınız:

Yoruma kapalıdır