Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği, aile içi şiddetin önlenmesi amacıyla Bursa’da kurulan ilk dernek.. Morsalkım “25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” için bazı organizasyonlar yapmaya hazırlanıyor. Dernek üyeleri, hafta sonunda toplanarak neler yapılabileceğini konuştu.

Şiddet, ensest, taciz ve tecavüzsüz bir yaşam için mücadele etmek amacıyla kurulan derneği tanıyalım önce.. Üyeleri arasında uzman sosyologların, hukukçuların bulunduğu derneğin adıyla başlayalım. Neden Mor Salkım?

Açıklamaları şöyle:

“Mor salkım sarmaşık ve sarılgan bir çiçek.. Bir kadının yavrusunu sardığı gibi sarmalar tutunduğu her şeyi. Dokunduğu her şeye güzellik katar, bir kadın gibi. Mor salkım yılda iki kez çiçek açar. Kararlı bir kadın kadar istikrarlıdır. Bazen pembe açar, bazen mor. Beyaz da açar nadiren. Ara sıra mutlu olabilen kadınlar için zaman zaman pembe açar çiçeğini. ‘O kadar az ki hayatı bembeyaz kadın’ der gibi çok nadiren açar beyaz çiçeğini. Çok zordur beyaz çiçeklisini görmek Türkiye’de. Şiddet görmeyen kadın kadar azdır çünkü sayısı.”

Kadın duygusallığı işte böyle anlatıyor derneğin adının nasıl belirlendiğini.. Cinsel Şiddete Karşı Kadın Platformu üyesi de olan dernek, üye yapılanmasını dar kapsamlı tutuyor. Başkan Dilek Üzümcüler, “Üye yapımızı dar tutuyoruz. Çünkü üzerine gittiğimiz, mücadele ettiğimiz konu gizlilik gerektiren bir iş” diyor.

Dernek, pilot uygulaması Bursa’da olacak ŞÖNİM’in kuruluşunu tamamlama aşamasında. Yani, Şiddet Önizleme Merkezi.. Ayrıca, 0531033884 numaralı şiddet başvuru hattını devreye sokmuşlar..

25 Kasım günü, aile içi şiddete dikkat çekip toplumsal duyarlılığı artırmak için mor renklerin hakim olduğu konvoylarla şehir turu atacak Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği üyeleri..

Belki de o konvoyun geçişi sırasında binlerce, yüzbinlerce kadın tacize uğruyor olacak. Akşamına, Yavuzselim Mahallesi’nde, başta ekonomik sıkıntı olmak üzere bir şeylerden sinirlenen inşaat işçisi Mehmet yine karısını, çocuklarını dövecek!

Bize göre Mor Salkım Derneği, aynı Greenpeace gibi olmalı.. Bir yerde aile şiddeti mi görüldü. O mahalleyi ayağa kaldırmalı. Kadınları aydınlatmalı, bilinçlendirmeli.

İnsanların, komşunun evinden gelen çığlıklara duyarsız kalmamalarını sağlamalı..

Belki şiddeti tamamen ortadan kaldırmaları mümkün değil ama bir kadını kurtarsalar, kâr! Tıpkı deniz yıldızının hikayesi gibi..

 

—DÖRT DÖRTLÜK—

Makyaj yapsan da ‘hüzün’e
Örtmüyor, yansıyor yüzüne
Güller soldu, dökülüyor yapraklar
Geldik mevsimlerin güzüne

Ayrıca bakınız:

Yoruma kapalıdır