Bir yazıyı yazarken bu kadar da kıvranılır mı birader! Kaç gündür kıvranıp duruyorum. Bir tarafında siyasi iktidarın, sanatın geneline ve özelde Devlet Tiyatroları’na yönelik politikasına katkı sunmak, dolayısıyla ateşe benzin dökmek var. Diğer tarafta devlet tiyatrosu sanatçılarının yaşadığı mağduriyetten ötürü insani durum.. Sorunu ihbar eden de mağdur, ihbar edilen de! İhbar edilen hakkında işlem yapması gereken yetkili de!

Gel de çık işin içinden!

İhbarcıyla başlayalım. Elbette kimliği bizde saklı.. Devlet Tiyatrosu sanatçısı.. Tayin bekliyor, etmiyorlar. Dolayısıyla kızgın. Kurumda kayrılan, üst yöneticiler tarafından korunanlar olduğunu söylüyor.

“Kim ve nasıl peki?” diye soruyoruz.

“Nazan Kesal” diyor.

Altın Portakal ödüllü, Nuri Bilge Ceylan filmlerinde rol almış, Cannes başta olmak üzere pek çok uluslararası film festivalinde Türkiye’yi temsil etmiş bir oyuncu. Halen bir televizyon kanalında yayınlanan “Kayıp Şehir” adlı dizide başrolde.. Bursa Devlet Tiyatrosu kadrosunda.. AVP’de halen sahnelenen “Kuzguncuklu Fazilet” adlı oyunun kadrosundaydı. Hiç oynamadı. Çünkü 7 Eylül 2012-25 Aralık 2012 tarihleri arasında raporlu. Ama dizi setinde çalışıyor!

* * *

Önce Bursa Devlet Tiyatrosu Müdürü Halil Balkanlar’a soralım, “doğru mu” diye? “Nazan Hanım’ın raporlu olduğu doğru ama dizide oynadığını bilmiyorum. Raporlu olduğu için de oyun kadrosundan çıkardık kendisini” diyor.

Rahatsızlığı var belli.

Her kurumda böyle bireysel sorunlar olabileceğini, Devlet Tiyatroları’nın bu gibi olaylarla gündeme taşınmaması gerektiğini söylüyor.

Doğru söylüyor!

Örneğin 56 tiyatroda, 85 ayrı sahnede, 100 oyunun 6 bin kez sahnelendiğinin yazılmasını istiyor. Biz de yazıyoruz, tiyatro sahnelerini ateşe verme niyetinde olan bağnaz kafalara inat..

* * *

Gelelim ihbar edilen oyuncu Nazan Kesal’a.. Arayıp sorduk. “Mecbur kaldım” dedi. Neden mecbur kalmış? Çünkü eşi İstanbul’da özel hastane sahibi.. Bu yıl ilkokula başlayan bir oğlu var. “Tayin bekledim, etmediler” diyor, kendisini ihbar eden meslektaşı gibi..

İhbarcı meslektaşı için çok ağır ifadeler kullanıyor. “Bir araştırın bakalım ihbar edeni, meslekte ne gibi başarıları var?” diyor ve kendi aldığı ödülleri sayıyor.

Ödüllü sanatçı olmak, usulsüzlük yapmayı hak haline getirmiyor elbette..

Devlet Tiyatroları kadrosunda olup da ilk dizi çekenin kendisi olmadığını da belirtiyor Kesal.. Zaten raporunun bittiği tarih olan 25 Aralık 2012 tarihinde emekliliğini isteyecekmiş.

Bu arada Kesal’a verilen heyet raporu da, eşi Dr. Ercan Kesal’ın sahibi olduğu İstanbul’daki özel hastaneden.. Küçük bir ayrıntı sadece, ilgi çeker belki!

 

—DÖRT DÖRTLÜK—

 

Buyurun bu bir tiyatro sahnesi
Başarı olamaz yanlışın bahanesi
Bu oyun her yerde oynanıyor
Korunuyor hep uluların avanesi

Ayrıca bakınız:

Yoruma kapalıdır