“Ben burada Bursalılar olarak biraz kendimizi eleştirmek istiyorum. Bursa’yı gerektiğince sahiplendiğimize inanmıyorum.” Bu sözlerin sahibi Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe… Geçenlerde, Fan Club’ın genel kurulunda söyledi. Aynı fikirdeyim… Bursalı, Bursa’yı sahiplenmiyor!

Yıllar önce, bugün ana muhalefet partisini temsilen belediye meclis üyeliği yapan bir mimar, üstlendiği, ancak kentin o bölümünde silüeti bozacağı gerekçesiyle karşı çıkılan projeyi savunurken şöyle demişti, hiç unutmuyorum:

“Hep Bursa dışından gelenler mi yiyecek bu kentin rantını? Yedi göbek yerli Bursalı bir ailenin hakkı değil mi bina yapmak?”

Elbette hakkı da, eğer imar planlarına uygunsa… Gerçi bugün belediyelerin yaptığı imar planlarının, parsel bazında değişikliklerle kevgire dönmesine bakarak, “Ne planı, hangi plan?” sorusuyla karşılaşabiliriz. O nedenle çok da fazla üzerinde durmuyorum.

Fakat Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi de, “Bursa’yı sahiplenmiyoruz” derken, kendisini de katarak birinci çoğul şahıs zamirini kullanmış olmasından dolayı kutluyorum.

Altepe’nin Bursa sevdasından şüphem yok. Fakat Doğanbey Kentsel Projesi’nde yaptı işte bir hata! Çok pişman, adım gibi eminim… Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nin, üst kattaki pencereli, balkonlu bölümünde otururken hep sırtını Bursa’ya dönüyor çünkü… Doğanbey’in heyula gibi gökdelenlerine bakıp da içini karartmamak için! Kendini “Ben nasıl böyle bir hata yaptım?” sorgulamasına saplayıp da bunalıma girmemek için!

Neyse…

Gelelim Fan Club’a…

Ali Ademoğlu’nun yeniden başkan seçildiği genel kurulda dernek yöneticileri de belirlendi. Selim Yedikardeş, Konuralp Yeşil, İlyas Acar, Orhan Eren, Orhan Oskan, Levent Güzelgazzaz’dan oluşan yönetim kurulu aslında daha önce önseçimle saptanmış. Hüseyin Özdilek’in başkanlığını yaptığı divanda görev alan Ahmet Ademoğlu demişti, “Biz yönetimi belirledik. Bu kongre aslında Bursa’ya karşı gösterimizdir” diye…

Başkan Ali Ademoğlu, kongrede yaptığı konuşmada, Bursa’nın plaka numarası 16 üzerinden yola çıkarak belirledikleri hedefleri sıraladı. Birinci sıraya “kentlilik bilinci”ni koymaları hoşuma gitti doğrusu…

O kadar geniş kavram ki bu… O bilinç sağlandığı takdirde, diğer maddeleri tek tek ele almaya gerek bile kalmaz aslında…

4 yıllık projeksiyona “Bursa 16 (2012-2016)” başlığı koymuş Ali Ademoğlu… Maddeleri de şöyle sıralamış:

Kentlilik bilinci, genel yönetim, yerel yönetim, Bursaspor stad-spor, turizm, Uludağ, kaplıcalar, göller, kongreler, olimpiyatlar, üniversite, ulaşım, BTSO-BESOB, sivil toplum kuruluşları, Balkan hemşeri dernekleri, lobi faaliyetleri, medya tanıtım…

Her maddeye açıklama da yaptı. Hepsi dilek ve temenni niteliğindeydi.

Dilekler kağıt peçetelere yazılıp, genel kurulun yapıldığı Almira Oteli’nin önündeki dilek ağacına bağlandı o kadar!

Ayrıca bakınız:

Yoruma kapalıdır