Siyasi ikbal uğruna cehaletin sırtı sıvazlanarak, eğitimli insanların bu kadar horlandığı başka bir dönem yaşanmamıştır herhalde Türkiye’de… Halk dalkavukluğu ne yazık ki bugün toplumu iki cepheye ayırmıştır. Eğitimliler, eğitimsizlere bakış irtifasını yükseltmiş, karşı tarafın tepkisi de, popülist politikaların da desteğiyle şiddet boyutuna ulaşmıştır.

Hasta yakınları tarafından Gaziantep’te öldürülen, İstanbul Tıp Fakültesi’nde tokatlanan, Van’da milletvekili tarafından saldırıya uğrayan, ne gariptir ki can kurtarmak için yemin etmiş doktorlar can güvenliğinden yoksundur. Tek sebebi, cahil cühelanın sırtının sıvazlanması, toplumun eğitimsiz ve yoksul kesimlerinin sadakayla yaşamaya alıştırılmış olmasıdır.

O gencecik doktorun neden öldürüldüğünü hepimiz biliyoruz. Genç doktorun katili, kanser nedeniyle ölen dedesinin sırtından geçinen asalak bir torun…

Sadece bu mu?

İnternet üzerinde yapacağınız bir araştırmada, insanların devletten haksız maaş alabilmek için ne taklalar attığını göreceksiniz.

Bundan 10 yıl önceki bir veriye göre 400 bin kişiymiş SGK’dan haksız maaş alanlar… En çok da yetim aylığı…

Bilişim olanakları arttı da, devleti kandırmak pek kolay olmuyor artık. Eskiden ölümler bildirilmiyor, dolayısıyla bir yaşlının aylığı çocukları, torunları tarafından aylarca, yıllarca çatır çatır yenebiliyordu!

Zaten Gaziantep’deki doktor cinayetinin nedeni de bu. Doktorun, yaşlı hastanın ölümünü rapor etmesi…

Etmemesi için tehdit ve sonunda ölüm…

Maaşlar ATM’lerden çekildiği için banka yönünden de önlemler alındı. Emeklilerin 6 ayda bir bankaya giderek hesap defteriyle işlem yaptırmaları isteniyor. Bankaya hiç uğramayan emeklinin maaşı otomatik olarak kesiliyor.

* * *

Doktorların, hasta yakınlarının saldırılarına maruz kalmasıyla ilgili olarak en son söyleyeceğimizi en başta söyledik aslında… Başka söze gerek yok.

Ancak, sonuçları dün açıklanan YGS’de Türkiye birincisi olan Konyalı Abdullah Coşkun’un 7, diğer birinci Osmaniyeli Sümeyye Nur Satin’in ise 3 çocuklu aileden; annelerin ev kadını, babaların da birinin bağkur emeklisi, diğerinin memur olması dikkat çekici…

Varlıklı olmadıkları her hallerinden belli iki birincinin de hedefinde tıp fakültesi olmasını, doktorlara saldırılarla birlikte değerlendirdiğimizde ortaya tuhaf bir tablo çıkıyor! Bir düşünün hele!

Ayrıca bakınız:

  • Çatır çatır hak arıyoruz!Çatır çatır hak arıyoruz! Tüketiciler olarak bilinçleniyor muyuz? Haklarımızın farkında mıyız? Hakkımızı aramak […]
  • Oku(ma)! Çarpıcı çelişkiyi vatandaş ne kadar fark ediyor acaba? Televizyonlarda yayınlanan kamu […]
  • Çoğalıyoruz da… Türkiye İstatistik Kurumu, adrese dayalı nüfus kayıt sisteminin 2011 yılı sonuçlarını […]
  • Turizm için yağlı bir öneri! Sönmez Holding Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez ile Çekirge Hüsnügüzel’deki turizm […]
Etiketler:
 

Yoruma kapalıdır