Bursa’dan önceki görev yeri Şanlıurfa’da makamında oturuyor Vali Şahabettin Harput… Ya da valilikteki bir toplantı odasında… Tavandaki ampullerden biri patlıyor. Terörist saldırı olduğunu zanneden Harput, atıyor kendini masanın altına!

O an Vali Bey’in yanında bulunan bakanlık müfettişlerinden biri aktarmıştı, yıllar önce yaşanan bu olayı… Doğru muydu, yoksa insani bir refleks abartılmış mıydı bilemiyorum.

Kim olursa olsun, ani bir patlama sesinin yaratacağı refleks farklı olmaz… Tehlikelerden korunma içgüdüsü de, sakınmayı, saklanmayı gerektirir.

Eğer tehdidi sezinleyebildiyse kişi, ona göre savunma geliştirir. Tehdidin büyüklüğü ve önemine karşılık kendi gücü ve cesareti oranında gardını alır…

Herhangi bir tehdide karşı önlem alabilmek için de öngörülü, bilgili olmak gerekir… Hele devlet yönetimindeyseniz, algılarınız daha açık, öngörüleriniz daha yüksek olmalıdır.

* * *

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bursaspor-Beşiktaş maçına rakip takım taraftarlarını kabul etmekle iyi niyet sergilemiştir. Ancak bu iyi niyet, Vali Harput’un öngörüsüzlüğünü, algılarının ne kadar yetersiz olduğunu ortaya koymuştur. Daha 5 ay önce İstanbul’da Bursasporluların bıçaklanmış olmasının taraftar üzerinde yarattığı travmayı görememiş olmak aymazlıktır.

Stadyuma gidip şeref tribününden maç izlemekle taraftarın ruhunu anlayamazsınız. Anlayamadığınız da ortaya çıkmıştır… Nitekim iyi niyetiniz karşı tarafta, vermek istediğiniz algıyı yaratmamıştır Sayın Vali…

Olayların ardından sarfettiğiniz cümleler de cabası… “Güruh” diyerek, “çapulcu” diyerek kamuoyu karşısında düştüğünüz durumu kurtaramazsınız… Evet, olayları çıkaranlar “çapulcu”dur, “güruh”tur.

…da, bunu yüksek sesle dillendirmek, sizi kurtarmayacağı gibi, günahsız yere Bursaspor’a verilecek ağır cezaları da engellemez.

Vali Harput, Türkiye Futbol Federasyonu’ndan perşembe günü çıkacak kararın en hafifinden olması için dua mı eder artık, yoksa Ankara’daki ilişkilerini mi kullanır bilemem…

Eğer, İstanbul medyasının da yaygarasını yaptığı, kabullenilmeyecek ağır cezalar verilirse Bursaspor’a, kendisine yönelik eleştiriler karşısında Sayın Vali’nin refleksi nasıl olur merak ediyorum!

Ayrıca bakınız:

Yoruma kapalıdır