Sözün bittiği yere noktayı atalarımız koymuş aslında… Birinde demişler, “Ananı öpen kadı, kadıyı kimi şikayet edeceksin?” Başka birinde de “Söyleye söyleye dilimizde tüy bitti” demişler…

Doğrusu bunlardan başka da söylenecek söz yok, Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) ve TOKİ işbirliğiyle Kestel Çataltepe’de yapımına başlanan sanayi sitesiyle ilgili…

Kabalaşıp, “Ulan ben sizin siyasetinizi, hukukunuzu…” diye saydırmak da var ama bu da çare değil neticede…

Hukuksuzluğu ilke edinmişlere karşı mücadelede yine hukukun kuralları içinde hareket etmek gerekiyor. Dilimizde tüy bitse de şikayet etmeye devam edeceğiz.

İşte yine ediyoruz. Daha doğrusu kendi şikayetimizi de ekleyip, edenlere aracılık ediyoruz.

CHP Bursa İl Başkanı Gürhan Akdoğan, beraberindeki partililerle dün Kestel Çataltepe’de yapımı devam eden BESOB Büyük Sanayi Sitesi inşaatına gitti. Yargının plan iptal kararlarına karşın yapımı hızla sürdürülen sanayi sitesinin “kaçak” olduğunu kamuoyunun gözü olan objektiflerin içine baka baka haykırdı.

* * *

Sanayi sitesinin Kestel Çataltepe’de yapılmasına neden ve kimlerin karşı çıktığını sayarak yazı alanımızı tüketmeyelim. Sadece şunu ifade edelim. Bir kere uzaklığından ötürü şehir içindeki esnafı oraya toplayacak bir proje değil… Daha da önemlisi bölge su kaynakları barındırıyor, kirlenir. Çevresinde yeni yapılaşmalara zemin hazırlar…

Bilimsel raporlara dayanan bütün bu savunmalar hiçe sayıldı. 600 hektarlık alan ilk itirazlardan sonra 400 hektara indirildi. Açılan davalarda verilen yürütmeyi durdurma ve iptal kararlarına rağmen hiçbir Allahın kulu yönetici ya da siyasetçi “Yahu biz hukukun üstünlüğü diyoruz, bağımsız yargı diyoruz. Bu mahkeme kararlarını uygulamazsak bu halk bizi tefe koyar” demiyor.

Demiyor, çünkü böylesine hukuk tanımaz siyasetçiyi, bürokratı tefe koyacak halk yok!

* * *

Şimdiye kadar TOKİ eliyle işlenen kent cinayetlerine tanıklık ettik. Bu katliamlardan biri de kentin tam göbeğindeki Doğanbey Projesi… Nitekim CHP İl Başkanı Gürhan Akdoğan da dün örnekledi:

Kestel BESOB Sanayi Sitesi, ikinci bir Doğanbey olacak!

Türkiye’de artık kent cinayetleri, 648 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin verdiği olağanüstü yetkilerle Şehircilik Bakanlığı tarafından işlenecek. Kimse de dur diyemeyecek ne yazık ki!

Hukukun üstünlüğü ise sizlere ömür!..

Ayrıca bakınız:

Yoruma kapalıdır