Temel hukuk ilkesidir…  “Kanunda suç olarak tanımlanmayan hiçbir eylem cezalandırılamaz.” Ama bu ifadeyi kullanmak suç olabilir! Nerede: Türkiye’de… Yani biz de suç işliyor olabiliriz şu anda… Yarın bu köşede yazımız olmazsa, “suçu ve suçluyu övmek” suçlamasıyla yarın gözaltındayız demektir.

Stat dışında yaşanan asayiş olayları nedeniyle oynatılamayan Bursaspor-Beşiktaş maçı adliyelik oldu… Daha doğrusu, polise saldıranların üzerinden çıkan bedelsiz maç biletleri nedeniyle Bursaspor Genel Müdürü Osman Nuri Biçer ile bilet satış sorumlusu Sedat Şen’in gözaltına alınmaları, olayın boyutunu daha da büyüttü.

* * *

Bursa Hakimiyet yazarı Tolgay Ataokay, Bursaspor Yönetim Kurulu’nun hukuk işlerinden sorumlu üyesi Avukat Öztürk Yazıcı’ya, gözaltı olayıyla ilgili görüşünü sormuş. Öztürk Yazıcı da yanıtında, hukukun temel prensibini hatırlatmış… Demiş ki; “Bedelsiz bilet verme olayında suç da yok, ceza da!”

Olayların düne yansıyan en bomba haberi, Avukat Öztürk Yazıcı’nın da gözaltına alınmasıydı elbette… Yazıcı’nın gözaltına alınma nedeni, Tolgay Ataokay’a yaptığı bu açıklamaydı…

Başka ne demiş Yazıcı:

“Sponsorluk sözleşmelerinde bile bedelsiz bilet verilebileceği yazar. Taraftar derneklerine de bedelsiz bilet veriliyor. Şu ana kadar da kimse bedelsiz bilet verdiği için gözaltına alınmadı. Kimseye ceza verilmedi. Bu Türkiye’de bir ilk…”

Dünkü gelişmelerden haber alabildiğimiz kadarıyla Öztürk Yazıcı’nın gözaltına alınma nedeni bu sözlermiş… “Suçu ve suçluyu övmek” suçlamasıyla karşı karşıyaymış…

Aldığımız başka bir bilgiye göre soruşturmayla ilgili gizlilik kararı verilmiş… Bu demek oluyor ki, “soruşturmanın içeriğine ilişkin birkaç kelime yazarsan seni de alırlar oğlum…”

* * *

Bu gözaltılar, cumartesi günü adeta çarşafa dolanan olaylar sonucu başta Vali Şahabettin Harput ile Emniyet Müdürü Halil Yılmaz’ın özel çabasının sonucu olmasın sakın?

Nitekim soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı adına takibi polis yapıyor. Polisin getirdiği malzeme yönlendiriyor savcıyı…

Hele bir tarafta serseri taraftar, diğer tarafta da polis kuvveti olduğunu göz önüne alırsanız, adliyeye nasıl bir dosya gönderileceğini az çok tahmin edersiniz…

Olayların gelişimi ve çok sayıda polis memurunun yaralanmış olması, hele dünkü gazete sayfalarına yansıyan eli taşlı taraftarın ertesi gün Formula 1 güzeliyle çektirdiği fotoğraf, tamamıyla idari zafiyetin işaretidir.

Soruyu tekrar sormakta yarar var. Bursaspor’un hukukçu yöneticisiyle, genel müdür ve bilet satış sorumlusunun gözaltına alınması, Harput ve Yılmaz’ı düştüğü durumdan kurtarma operasyonu mudur acaba?

Ayrıca bakınız:

Yoruma kapalıdır