Bir festival daha geldi çattı. Ancak bu senenin önemi var, çünkü Uluslararası Bursa Festivali 50 yaşında… Ancak programda, 50. yıl şerefine yakışır görkem yok. Organizatörlerin övündüğü haliyle bakarsak bu yılki festivalin bomba sanatçısı da Ricky Martin!

Ne o beğenmediniz mi?

Doğrusunu söylemek gerekirse ben de beğenmedim… Üstelik ahı gitmiş vahı kalmış Latin popçusuna 560 bin lira verileceğini duyunca…

Üstelik bu paranın, sponsorların katkısı dahil 3 milyon lirayı biraz geçen toplam festival bütçesinin altıda biri oranında olduğunu öğrenince hayal kırıklığına uğramadım desem yalan olur.

* * *

Neler var programda, sıralayalım. Açılışı BBDSO ile birlikte sahne alacak olan dünyaca ünlü piyanistlerimiz Güher-Süher Pekinel kardeşler yapacak. Rusya Kraliyet Balesi’nin sahneleyeceği Şehrazat Balesi, Ricky Martin, Ajda Pekkan, caz ve flamenkoyu modern tarzda harmanlayan Buika, Türk Halk Müziği’nde Zara-Kubat ikilisi, İlhan Şeşen-Neco-Zuhal Olcay-Ayşegül Aldinç dörtlüsü, Yunan şarkıcı Haris Alexiou, Türk Sanat Müziği’nde Melihat Gülses-Ahmet Özhan ikilisi, Şebnem Ferah, Gibsy Kings, Bursalı genç cazcı Ferit Odman

Altın Karagöz Halk Dansları’na da bu yıl katılımcı ülke sayısı 41’i bulmuş… Kırkbir kere maşallah!

Festivalin hemen ardından 2. Beyaz Koza Halk Konserleri kapsamında da Gökhan Özen, Sıla, Emre Aydın, Atiye, Burcu Güneş, Emre Altuğ ilçelerde, Dino Merlin-Suzan Kardeş Kültürpark Aıkhava Tiyatrosu’nda sahne alacak.

* * *

“Hadi 50. yıla özel bir program yapılmadı. Bari bu yıl davetiye bilet krizi yaşatmayın insanlara” düşüncesiyle sorumuzu sorduk, aldığımız yanıt tatmin etmedi. Hem Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, hem de Kültür Sanat ve Turizm Vakfı Genel Sekreteri Ahmet Erdönmez’in söylediklerinden, aynı sorunun bu yıl da yaşanacağını anladık. Yani yine siyaseten davetiye dağıtılacak. Üstelik davetiye sayısı Açık Hava Tiyatrosu kapasitesinin yarısı kadar olacak. Davetiye verilenler yine gelmeyecek. Ön sıralar yine boş kalacak. Konser izlemek isteyenler de davetiye bulamayacak…

…mı acaba, diye düşünüyoruz da, biletleri kapışılacak bir organizasyon olmadığından böyle bir sıkıntı yaşanmayacağı kanaatine vardık.

* * *

Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe’nin, festivalle ilgili sıkıntılı sorularda hemen vakıf genel sekreteri Erdönmez’e söz vermesi dikkatlerden kaçmadı. Allah’ı var Erdönmez’in davetiye-bilet konusunda “Bu yıl daha hassas davranmaya çalışacağız” sözü de olmasa, içimiz rahat etmeyecekti.

İçimize su serpen başka bir bilgiyi de BKSTV Başkanı Fatma Durmaz Yılbirlik verdi. Buna göre köylerden her konsere 20’şer öğrenci getirilecekti. Bu, 50 yıllık organizasyonun bu seneki ayağında dikkat çeken unsuruydu.

Ayrıca bakınız:

Yoruma kapalıdır