Bursa Gazeteciler Cemiyeti tarafından, basında sansürün kaldırılışının yıldönümü olan 24 Temmuz akşamı, “geleneksel basın dayanışma gecesi” organize edildi.
Medya Restoran’ın önündeki geniş açık alanda gerçekleşen ve saat 19.00’da başlayan “24 Temmuz Dayanışma Gecesi”ne çok sayıda Cemiyet üyesi eşleri ve çocuklarıyla birlikte katıldı.

Dayanışma gecesinin açılışında konuşan BGC Başkanı Nuri Kolaylı, meslektaşlarımızın onurlu direnişi sonucu 103 yıl önce (24 Temmuz 1908) kalkan sansürün, günümüzde çağa ayak uydurarak devam ettiğine dikkat çekti.
Basın özgürlüğünün, basınla ilgili kurumların ve kuruluşların özgürlük alanı olmasının ötesinde, bireysel hak ve özgürlük alanı olduğuna dikkat çeken Kolaylı, “Bilgi edinme ve bilgilenme hak ve özgürlüklerini kapsamaktadır. Bu nedenle, düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki engeller mutlaka kaldırılmalıdır. Beklentimiz, yeni Anayasa hazırlama çalışmaları kapsamında Terörle Mücadele Yasası, Türk Ceza Kanunu ve Basın Yasası’nın yeniden ele alınarak sansürden arındırılması, gerçek anlamda basın özgürlüğünün egemen olmasıdır” diye konuştu.
DJ Fatih’in müzikleriyle renklenen dayanışma gecesi, mangalda pişirilen et ve sucukların yenmesiyle eğlenceli bir ortamda devam etti ve saat 23.30’da son buldu.

Ayrıca bakınız:

 

Yoruma kapalıdır