Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’na bağlı OSB yönetimi için yapılacak seçim öncesinde iki grubun yoğun kulis çalışmaları sürerken sürpriz bir gelişme yaşandı.
Hemen flashback yapalım ve 9 Aralık 2010 tarihine dönelim…
Celal Sönmez’in başkanı, Mahmut Yılmaz’ın da başkan yardımcısı olduğu Organize Sanayi Bölgesi yönetiminde bazı sıkıntılar yaşanmaktadır. Kamuoyuna açıklanan gerekçe görüş ayrılığıdır. Ancak sıkıntının asıl nedeni işlerin şeffaf yürütülmemesidir.
Yönetim kurulu üyelerinden Ali Uğur ve İlker Biliktü, 9 Aralık günü gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısında istifalarını verir. Sonrasında da şubat ayında yapılacak seçim için kulis faaliyetleri başlar.
İstifacı iki sanayici, geçen dönem BTSO başkan adayı olan Hüseyin Durmaz ile işadamı Faik Çelik’in rüzgarını arkalarına alarak yola koyulurlar.
Bu arada BTSO Başkanı Celal Sönmez de, OSB başkanlığına yeniden aday olmayacağını, İlhan Parseker’i destekleyeceğini açıklar.
Parseker bu deklarasyonla birlikte, siyaset tecrübesini kullanarak yoğun bir çalışma temposuna girer…
148 meclis üyesinin oy kullanacağı seçim için parmak hesabı yapılır, toplantılar, yemekler düzenlenir, “kafakol” ilişkiler devreye girer.
Öyle ki, etnik kimlikler bile pazara sürülür, dengeler buna göre kurulur.

* * *

Geldik bugüne ve sürpriz gelişmeye…
OSB yönetim kurulunun, Ali Uğur’un başkanlığındaki aday üyeleri arasında yer alan İlker Biliktü, artık İlhan Parseker ile birlikte…
BTSO cephesinde son bomba bu!
İlker Biliktü’ye sorduk, anlattı:
“Zaten nötr kalmayı düşünüyordum. 22 arkadaşla cumartesi günü bir toplantı yaptık. ‘Biz seni İlhan Parseker’in listesinde görmek istiyoruz’ dediler. İlhan Bey’in listesindeyim.”
Ali Uğur ile yola çıktıklarında da “seçimi kazanacağız” iddiasında değillermiş!
Sadece, OSB yönetiminde yaşananları meclis üyelerine anlatmak istemişler…
Uğur ile aralarının açılmasının nedeni de şuymuş:
“Ali Uğur arkadaşımız, beni listeye almayacağını söyledi. Başka kurumlarda görev vereceğini söyledi. Ben de kabul etmedim. 10 gündür Ali Uğur ile birlikte değilim.”
Biliktü, “Bundan sonraki misyonumuzda İlkhan Parseker ile şeffaf güvenilir, herkese açık bir yönetim modeli var” diyor.

* * *

Sadede gelelim…
İlker Biliktü için “Ali Uğur ekibinde zincirin zayıf halkasıydı, nitekim koptu” yorumu yapılıyor BTSO camiasında… Öyle görünüyor ki sonuç, Biliktü’nün söylediği gibi de gerçekleşmeyecek. Çelişkili tavrıyla dikkat çeken Biliktü “Bir orası, bir burası” derken açıkta kalıverecek…
Bu durumda, şunu söyleyebiliriz. OSB başkanlığı için ibre, bugün itibariyle Parseker’e dönmüştür! Oy potansiyeli olmadığı söylense bile Biliktü’nün saf değiştirmesi, karşı cephede gedik demektir. Bu da doğrudan Parseker’in hanesine yazar…
Sandık gününe kadar ne değişir bilinmez elbet…

Ayrıca bakınız:

Etiketler:
 

Yoruma kapalıdır