Muhtemelen 22 Şubat tarihinde yapılacak Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yönetimi seçimi için saflar netleşiyor.
148 kişiden oluşan meclis, dün akşam geç saatlere kadar süren aylık olağan toplantıda başkan adayları Ali Uğur ile İlhan Parseker’i;
Celal Sönmez ile Mahmut Yılmaz’dan da, usulsüzlük iddialarına yanıtları dinledi.
Meclis üyeleri, düne kadar sadece kulislerde konuşulanlarla yetiniyordu. Oysa akşam doğrudan adayların ve yöneticilerin ağzından duydu her şeyi…
Ali Uğur cephesinin, OSB yönetiminden istifa sonrası gündeme taşıdığı şeffaf olmayan ihaleler, usulsüzlük iddiaları, açık bir şekilde konuşuldu. Başkan Celal Sönmez’in, camiada dedikodusu yapılan her iddiaya ilişkin dosyalarla çıktı kürsüye… Her alımın, her ihalenin nasıl yapıldığını, tercihleri, gerekçelerini sıraladı.
İkna olan oldu…

* * *

OSB Başkan Adayı Ali Uğur, arıtma tesisinin kimyasal ve bakterilerinin yıllardır aynı firmadan fahiş fiyatla alınması, BOSEN’in alımlarında ikinci ve üçüncü firmalara çağrı yapılmaması, doğalgaz bedelleri gibi kafalarda şüphe yaratan bazı konuları gündeme taşıyınca meclis üyelerinden yoğun alkış aldı.
Alkış oranı, aynı zamanda mevcut yönetime duyulan tepkinin de işaretiydi.
Uğur, tek adam ve zümre yönetimlerinin kısa vadede başarılı olabileceğini ancak uzun vadede çökmeye mahkum olduğunu söyleyip, Parseker’in meclis başkanı sıfatıyla bir de OSB yönetimine aday olmasını “meclise saygısızlık” olarak değerlendirdi.

* * *

BTSO Meclisi’nde dün akşamın yıldızı kanımca, OSB Başkan Vekili Mahmut Yılmaz oldu.
Sönmez ile birlikte tekrar aday olmayacağını açıklayan Mahmut Yılmaz’ın konulara hakimiyeti, usulsüzlük iddiaları karşısındaki “Çıkar sağladığıma ya da odayı zarara uğrattığıma dair bir tek belge çıkarın, asarım burada kendimi. Hatta bana kalmaz babam asar beni” demesi etkileyiciydi.
En az iki kez de, teşekkür edileceği yerde birtakım ithamlara maruz kalması karşısında “hakkımı helal etmiyorum” demesi, ne kadar kırgın olduğunu gösteriyordu.

* * *

Parseker’in adaylığına gelince…
Ahmet Özenalp kanun maddelerine dayanarak, Ali Uğur da afaki olarak İlhan Parseker’in OSB başkan adayı olamayacağını söylediler. Parseker, “Hayır olabilirim, yanlış biliyorsunuz. Yasal olarak hiçbir sakınca yok” dedi.
Peki Parseker’in, “etik” tartışmasına bakışı nasıldı?
Buna da belediye başkanları ve meclislerini örnek gösterdi. Meclis başkanlığının temsil makamı olduğunu hatırlatarak, OSB başkanı olmasında bir sakınca bulunmadığına vurgu yaptı.
Ve ekledi:
“Bir sakınca olursa da arkadaşlarımı sıkıntıya sokmam gereğini yaparım.”

* * *

Dün geceden iki sonuç…
1- Mahmut Yılmaz, İlhan Parseker ve Celal Sönmez’in, konulara hakimiyetleri ve belagatleri karşı tarafın güçsüzlüğünü ortaya koydu.
2- BTSO camiasında mevcut yönetime tepkinin sloganlaşmış hali şu: “Her yer de İlhan, yok mu başkan insan!”

Ayrıca bakınız:

Yoruma kapalıdır