Tıp dünyasının, Bursa sosyal çevrelerinin tanınmış ve sevilen ismi Dr. Ceyhun İrgil’in, CHP’deki siyaset serüveni kısa sürdü. Dr. İrgil, geçen hafta sonu gerçekleştirilen parti il kongresinde yaşananlardan ötürü, hem istediği dışında yazıldığı il yönetim kurulundan, hem de Nilüfer ve Büyükşehir Belediye Meclisi üyeliklerinden istifa etti. İrgil, olanları “İLK VE SON BASIN AÇIKLAMAM” başlığı altında bugün kamuoyuna duyurdu. İşte o açıklamanın tam metni:

“Değerli Basın Mensubu,

Dün ve bugün bazı yayın organlarında mevcut İl Başkanı Sayın Gürhan Akdoğan’ın istifamla ilgili “Ceyhun İrgil’e baskı yapıldı” açıklamalarını hayret ve şaşkınlıkla okudum.

Siyasete girmem yönünde talebi olan insanlar başta olmak üzere, siyasi yaşamımda benimle ilişkide olanlar, Bursa’da çeşitli platformlarda birlikte sosyal projeler ürettiğim dostlarım da çok iyi bilirler ki; ben hiçbir baskıya, dayatmaya ve zorlamaya müsaade etmeyecek bir insanım. Gerek kişiliğim, gerekse hayat görüşüm gereği söyleyeceği sözü sakınmayan, doğru bildiğini yapan biri olduğum aşikârken; bu özelliklerimden dolayı beni listelerine yazmış olan kişilerin, beni “dayatmalara boyun eğen bir insan” gibi göstermeye çalışması, beni sadece üzmüştür.

Kongrenin ardından, bazı köşe yazarlarımız, haber yapan arkadaşlarımız, listeye alınmam ve çıkarılmamam ile ilgili kongre günündeki tavırlarımı, beni kimlerin listede kalmam için ikna etmeye çalıştığını, neler yaşandığını, bu süreçteki kendi irademle ortaya koyduğum isteksizliğimi ve gönülsüzlüğümü kendi sayfalarına taşıdılar.

Hatta bazı arkadaşlarımız konunun muhatapları ile yaptıkları görüşmelerde, yaşanan telefon konuşmalarının detaylarını köşelerinde paylaştılar.

Bir itibarsızlaştırma süreci içinde, beni en iyi tanıyan, hangi kararı neden verebileceğimi çok iyi bilen kişiler, benimle konuşmadan, mutlak bir doğruymuş gibi bu kararı dayatma ile aldığımı açıkladılar. Bu vesile ile bir kez daha söylüyorum: Kongrenin hemen ardından aldığım istifa kararı ile ilgili herhangi bir dayatma ile karşılaşmadım. Bu tip bir tavır olsaydı da, tepkim bu tavrı insani değerlerime müdahale gibi algılayacağımdan, dayatmaya karşı olurdu.

Bazı beyanlarda açıkça ifade edildiği gibi üç kez aranan, istifa etmesi halinde, bu sürece dâhil olanların da nasıl bir tavrı olduğu çok açıktır. “Hayır” demek “hayır” demektir. “İstemiyorum” demek “istemiyorum” demektir. Net ve kesin olarak ifade ediyorum ki; özgür irademe müdahaleyi kabul etmem… Bu benim en doğal hakkım ve ilkem… Nitekim kavgalı bu ortamdaki  “temel istifa” nedenim de budur. Baskı kurulamayacağının da kanıtı bu temel ilkemdir.

Özgür iradesi ile hareket edemeyenler için anlaşılır bir durum olmayabilir. Aynen “insani ve açık” bir istifayı halen “siyasi” manevra çabasına endekslemeye çalışanlar var. Hala farklı yorumlayanlar var…

Benim gibi makam hırsı olmayan, siyasi ikbali bulunmayan insanların, insani değerlerle bağdaşmayan ortamlarda yapılan siyasi manevralar ardından istifa etmesini, harcadıkları para ile değil, bu hayatta inandıkları, sahip çıktıkları değerler, inançlar ve motiflerle açıklayabiliriz.

Bugünlerde şahit olduğumuz bir istifa metninde olduğu gibi, CHP’deki tüm görevlerimden istifa ettim ve siyaset her şey değil. Siyaseti ranta dönüştürenlerle birlikte anılmak istemiyorum. Bu açıklamamın ardından da, bu konunun başka sebepleri ve sonuçları varmışçasına adımın kullanılarak bazı parti yetkilileri tarafından tekrar gündeme taşınmasını samimi bulmadığımı söylemek istiyorum.

Merak edenlere açık yüreklilikle belirtmek isterim ki, istifam yönünde baskı yaptığı söylenen kişilerin, istifa haberimin duyulup, yayılması ardından tek yaptıkları baskı; bu istifanın yanlış değerlendirileceği, partimizin büyük bir kayba uğrayacağı ve partimizin menfaatinin ön planda tutulması sebepleriyle istifamı geri çekmem yönündeki baskılarıdır. Bu kararımdan, ailem hariç, kimsenin haberi olmadığı gibi onların da haberi olmamıştır.

Bu duygu ve düşüncelerle, yaşanan son gelişmelerle ilgili görüşlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Bu benim siyasal olarak şahsım adına yaptığım ilk ve son basın açıklamasıdır. Artık siyasal çekişmelere malzeme yapılmamayı rica ediyorum.

Saygılarımla,

Op. Dr. Ceyhun İrgil

Genel Cerrahi Uzmanı”

Ayrıca bakınız:

Etiketler:
 

Yoruma kapalıdır