• Müzeler Haftası etkinlik programını Bursa Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen basın toplantısı ile açıklayan Bursa Müzeler Müdürü Enver Sağır, BGC Basın Müzesi’nin Kültür Bakanlığı’ndan onay alarak “resmi müze” statüsü kazandığını söyledi.
  • 18-24 Mayıs tarihleri arasındaki “Müzeler Haftası” kutlamaları çerçevesinde çok sayıda etkinliğin gerçekleştirileceğini kaydeden Sağır, 18 Mayıs Çarşamba sabahı saat 10.00’da Çelik Palas’ta “Ata’ya Destan” oratoryusu ile başlayacak etkinliklerin, 24 Mayıs akşamı Kent Müzesi’nde “Bursa Dostları Gezeği”  ile sona ereceğini kaydetti.

Müzeler Haftası etkinlik programını Bursa Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen basın toplantısı ile açıklayan Bursa Müzeler Müdürü Enver Sağır, BGC Basın Müzesi’nin Kültür Bakanlığı’ndan onay alarak “resmi müze” statüsü kazandığını söyledi.

Bursa Gazeteciler Cemiyeti’nin yaklaşık 3 yıldır müzecilik alanında başarıyla faaliyet gösterdiğini ve BGC Basın Müzesi’nin tüm Türkiye’ye örnek olduğunu ifade eden Bursa Müzeler Müdürü Enver Sağır, “Bu örnek çalışmalar sonucu BGC Basın Müzesi Kültür Bakanlığı tarafından onay aldı. Resmi Müze statüsü kazanan BGC Basın Müzesi tüm Türkiye’ye örnek olacak bir müze. Müzenin oluşumunu sağlayan BGC Başkanı Nuri Kolaylı ile ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

BGC Basın Müzesi’nin yaklaşık 2 yıl süren kapsamlı bir çalışmanın eseri olduğunu ifade eden Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı da, “Kamu yararına çalışan bir dernek olarak, meslektaşlarımıza ve topluma katkı sağlamayı öncelikli görev sayıyoruz. Bu amaç doğrultusunda oluşturduğumuz BGC Basın Müzesi’nin örnek bir müze olmasından gurur duyuyoruz” dedi.

MÜZELER HAFTASI PROGRAMI

“2011 Müzeler Günü”  Bursa’da, 18 Mayıs-24 Mayıs günleri arasında herkese açık bir dizi etkinlikle kutlanacak.

Programa göre kutlamalar, 18 Mayıs Çarşamba günü saat 10.00’da Çelik Palas otelinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak. Programın tanıtılması ve açılış konuşmalarının ardından saat 11.00’de, yine Çelik Palas’ta, Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu sanatçıları  “Ata’ya Destan”  oratoryosunu seslendirecek.

Bu sunumun ardından,  saat 11.30’da Atatürk Köşkü Müzesi’nin ev sahipliği yaptığı Rahime Kaya’nın Minyatür Sergisi’nin açılışı yapılıp gezilecek. Aynı gün saat 14.00’de Bursa Kent Müzesi’nde, Çağdaş Drama Derneği Bursa Temsilciliği’nce hazırlanan “Bursalı mısın Kadifeli Gelin” adlı sergi ve drama çalışması izlenebilecek.

Bursa Kent Müzesi 18 Mayıs 2011 Çarşamba günü saat 24:00’e değin tüm ziyaretçilerine kapılarını açık tutacak.

ETNOĞRAFİK KÜLTÜR GEZİSİ

Müzeler Günü kutlamalarının ikinci gününde, adını Osmanlı devletinin kuruluş günlerindeki efsanevi savaşçı ve komutan Turgut Alp’dan alan İnegöl’e bağlı Turgutalp köyüne etnoğrafik kültür gezisi düzenlenecek.

İkinci gün programı saat 09.00’da İnegöl gezisi ile başlayacak, ardından saat 11.00’de Turgutalp köyü gezilecek.  Programdaki önemli etkinliklerden biri olarak göze çarpan “Millet Kütüphanesi Arşivi’nden

1915 Çanakkale”  sergisi ise saat 15.00’de, İnegöl Kent Müzesi’nde izlenime sunulacak.

Kutlama programının Bursa ayağında ise saat  17.00’de, Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi’nde  “Oyuncak Sergisi Sunum ve Gezi”si  bulunuyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Çalgıcılar Mektebi Müzik Dinletisi de, aynı yerde saat 18.00’de gerçekleşecek.

EVLİYA ÇELEBİ GÖZÜYLE BURSA

Müze Günü kutlamalarının üçüncü günü (20 Mayıs 2011 Cuma)  saat 10:00’da, Bursa Kent Müzesinde   “Evliya Çelebi Gözüyle Bursa” konulu resim yarışmasının ödül töreni ile bu yarışmaya katılan eserler arasında dikkate değer görülenlerin bir arada sunulacağı serginin açılışıyla başlıyor.

Saat 18.00’de ise Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi’nin  geleneksel aşure ikramı var. Esat Uluumay’ın büyük özverisi, emeği ve çabasıyla kurulan müze, Muradiye’deki önemli tarihi eserlerden biri olan Ahmet Paşa Medresesi’nde. Geleneksel aşure ikramı, Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi’nin Bursa ovasına bakan bahçesinde yapılıyor. Bu müzedeki diğer bir etkinlik de,  saat 19.00’da başlayacak Bursa Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği sanatçılarının dinletisi.

TÜRKİYE’DEKİ İLK ARKEOPARK

Müzeler Günü 21 Mayıs 2011 Cumartesi günü etkinlikleri, saat 10.00’da Türkiye’de türünün ilk örneklerinden biri olan Akçalar’daki Aktopraklık Arkeopark’ı gezisiyle başlayacak. Ardından saat 14.00’de Bursa Karagöz Müzesi’nde  Karagöz Gölge Oyunu Özel Gösterim’i var.

Çağdaş Drama Derneği Bursa Temsilciliği’nin “Araba Tarihi”  konulu drama çalışması ise  Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi’nde, saat 15.30’da.

22 Mayıs 2011 Pazar gününün programı da, 09.00’da İznik Gezisi  ile başlayacak.  Saat 16.30’da Müjdat Gezen Sanat Merkezi, İznik Roma Tiyatrosu’nda  “Antik Dünyadan Günümüze Kalanlar”ı sunacak.

Müzeseverler,  23 Mayısı Pazartesi günü etkinliklerine İsabey Yüksel Bodur İlköğretim Okulu’nun saat 10.00’da Bursa Kent Müzesi’nde sunacağı  “Somut Olmayan Kültürel Miras Eğitim Çalışması” ile başlayacak. Saat 14.00 ise Bahçeşehir Koleji’nin “Çocuk Gezginlerin Gözünden Bursa” konulu etkinliği var.  Bahçeşehir Koleji’nin Yeşil’deki Türk İslam Eserleri Müzesi’nde gerçekleşecek etkinliğini, Final Okulları’nın  saat 16.00’da Bursa Kent Müzesi Etkinlik Salonu’nda sunacağı “Eğitimde Müzenin Yeri” konulu çalışma var.

“2011 Müze Günü” etkinlikleri, “Bursa Dostlar Gezeği”nin  saat 20.30’da Kent Müzesi’nde gerçekleştireceği Bursa Gezeği Etkinliği ile tamamlanacak.

Ayrıca bakınız:

Yoruma kapalıdır