Bursa için “Türkiye’nin Detroit’i” yakıştırmasının boşuna olmadığı dün bir kez daha tescillendi. Otomotiv sektörü açısından dün Bursa’da önemli gelişmeler vardı.
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın, 2009 yılındaki cirolarını baz alarak belirlediği 250 büyük firma sıralamasında Oyak Renault’nun birinci, Tofaş’ın da ikinci olarak açıklandığı gün bu iki tesiste, sektörde dönüm noktası oluşturacak yatırımlar Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’e gösterildi.
Otomotiv sektörünün iki devi Oyak Renault ve Tofaş, fosil yakıt kaynaklarının tükenmeye başlaması ve bu yakıtların kirletici etkisi nedeniyle, elektrikli araç üretmeye yönelik çabalarına hız verdiler.
Bakan Ergün, önce Tofaş’ta hem “1 milyonuncu Doblo” kutlamasına katıldı, hem de elektrikli Doblo’nun çalışmaları hakkında bilgi aldı. Tofaş’taki törene katılamadık, -zaten yerel basını kale alıp davet bile etmemişlerdi- ama Ergün’ün daha sonraki durağı Oyak Renault’da bulunduk.
Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu’nun Bakan Ergün’e verdiği brifingi dinledik.
Tunalıoğlu baştan uyardı. Elektrikli otomobil atölyelerine gizli ziyaretler yapılacaktı. Sadece Bakan Ergün’e gösterilecekti projenin detayları… Korumalar bile alınmadı atölye gezisine…
Habere göre Tofaş’ta da CEO Ali Pandır “Kapı arasından ilk kez gösteriyoruz elektrikli ticariyi” demişti.

* * *

Oyak Renault’da Tarık Tunalıoğlu, Tofaş’ta da Ali Pandır’ın hem kendileri, hem de sektöre yönelik aktardığı veriler, global ekonomik kriz sonrası toparlanmanın ivme kazanacağını gösteriyor.
Nitekim BTSO Başkanı Celal Sönmez’in sonuçlarını açıkladığı 250 büyük firma araştırması sonuçları da gösteriyor ki, otomotiv ve yan sanayisindeki gerçekleşmeler, global ekonomik krize rağmen sevindirici…
Kriz dünyayı kasıp kavururken otomotiv sektöründeki küçük kayıplar önemsenmeyecek derecede… Öyle ki çağın gerektirdiği şekilde elektrik araç üretimine yönelik yatırımlar umutları yeşerten gelişmeler.

* * *

Her ne kadar lokomotif olsa da, ekonomi sadece otomotiv sektöründen ibaret değil. Bir ülkede gelişmeden, ekonomik büyümeden bahsedeceksek, tüm sektörlerde eşit büyüme olması gerek.
BTSO Başkanı Sönmez’in anlattıklarına göre şirketler geçen yıl, sağlanan vergi kolaylıkları ve verimlilikle ayakta kalmışlar. Ancak bugün ortada ne vergisel önlemler, ne de verimlilikte gidilecek yol kalmış… Küresel kriz ölçekleri küçültmüş…
“Düzelme zaman alacak” diyor Celal Sönmez ve ekliyor:
“Rekabet gücümüzü artıracak yeni bir büyüme stratejisine ihtiyacımız var. Vergiden sosyal güvenliğe, girdi maliyetlerinden teşviklere kadar, rekabette bizi en azından eşit seviyeye getirecek düzenlemelere ihtiyacımız var. Bunun için gerekli kaynağı, başta kayıt dışıyla mücadele olmak üzere ekonomideki kara delikleri kapatarak bulabilmek mümkün.”

Ayrıca bakınız:

Etiketler:
 

Yoruma kapalıdır