Bu kadar da ucuz politika yapılmaz ki!

Devlet Bakanı Faruk Çelik’ten habersiz adım atmadığı bilinen Bursa Milletvekili Mehmet Emin Tutan çıkıyor bir laf edip ortalığı karıştırıyor.

Diyor ki;

“Ne Gemlik, ne İnegöl… İkinci üniversite Görükle’de yapılacak!”

İki ilçe de, ikinci üniversite için kıyasıya rekabet ediyor. “Yeter ki üniversite kurulsun” diye yerel olanaklar seferber ediliyor… Gemlik Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güler, -bu da politikanın bir parçası elbette- ilçesine üniversite kurulması için belediye başkanlığını feda edebileceğini söylüyor.

Belki hiçbir şekilde bir araya gelemeyecek ayrı dünyaların insanları sırf ilçelerinin çıkarı için bir araya geliyor… Mehmet Emin Tutan Bey de hangi amaca hizmetse, “Hayır, ne Gemlik ne İnegöl! İkinci üniversite Görükle’ye” diyor…

Ortalığı karıştıran bu demecin hangi amaca hizmet olduğu iki gün sonra ortaya çıkıyor.

Devlet Bakanı Faruk Çelik’in, Hayat Gazetesi’nden Türkan Genç’e yaptığı açıklamayı okuyunca anlaşıldı, Tutan’ın hangi amaca hizmet ettiği!

En başta ifade ettiğimiz saptamadaki gibi “Faruk Çelik’e hizmet!”

Çelik’in parti çatısında yıpranan imajını en azından tabanda güçlü tutmak… Niyet bu olsa gerek…

Tutan ortalığı karıştırsın, Çelik de toparlayarak prim toplasın!

Demiş ki Sayın Bakan:

“Mehmet Emin Tutan üniversitenin yeri konusunda tek başına karar veremez!”

Ve eklemiş:

“Amacımız iki üniversite, Biri İnegöl’e, biri Gemlik’e… Tek üniversite olursa da Görükle kararı kesin değil.”

Bu politika, tıpkı domuz gribi konusunda Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasındaki atışmayı çağrıştırdı. Nasıl ki Başbakan, Akdağ’ın domuz gribi aşısı olunması yönündeki telkinlerine “Ben olmuyorum kardeşim” diyerek rest çekti… Ve aradan geçen sürede domuz gribi balonu sönünce, nasıl ki “Başbakan haklı çıktı…”

Kaba anlatımıyla “iyi polis-kötü polis” oyunuydu oynanan… Biz de süzme salaktık, kandık bu oyuna!

Dönelim üniversiteye…

Anlaşıldığı kadarıyla ikinci üniversite konusunda Görükle’ye yönelim de inkar edilmiyor. Hatta altyapısının hazırlandığı bile söylenebilir.

Faruk Çelik’in bu çabasının altında yatan da “intikam” duygusu olmasın sakın?

Gemlik halkı belediyeyi AKP’den alıp CHP’ye vermişken…

İnegöllü milletvekili Sedat Kızılcıklı da Faruk Çelik’in yörüngesine hiç girmemişken, iki ilçeye yönelik bu hareketi intikam olarak görmemek mümkün mü?

Bırakın böyle ucuz politikaları… Makul ve mantıklı olanı yapın da halkın teveccühünü öyle kazanın… Böyle basit oyunlarla değil…

İki ilçenin mücadelesini anlamak olanaklı… Ama Gemlik seçmeni CHP’yi tercih etti diye hak ettiğini vermeyerek cezalandırmak, “tüm Türkiye’nin hükümetiyiz” iddianızı çürütür.

“Gemlik’in hak ettiği” diyoruz, çünkü orada altyapı hazır. Bir fakülte, iki meslek yüksek okulu var. Asım Kocabıyık gibi sponsor da varken, vazgeçin bu ayak oyunlarından da Gemlik Üniversitesi’nin kuruluşunu ilan edin, bitsin bu tartışma…

Ayrıca bakınız:

Yoruma kapalıdır