Sanal alemin en has danışma memuru Google’a “tinerci” diye yazdığınızda 69 bin 700, “balici” diye yazdığınızda da 82 bin 400 sonuç geliyor.
Ekrana gelen verilerden görülüyor ki, Türkiye’de “balici-tinerci” diye bilinen uçucu madde bağımlılarının yarattığı dehşet azımsanacak gibi değil…
Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (AMATEM) Direktörü Doç. Dr. Nesrin Dilbaz, sorunun ciddiyetini daha da artıran rakamlar açıklamış yakın tarihte… Merkeze, hizmete girdiği 2004 yılından 2010 yılı başına kadar toplam 4 bin 10 hasta yatırılmış, poliklinik sayısı da 40 bin 560’a ulaşmış…
Tespitlere göre madde bağımlılığı başlama yaşı da 10’muş…
Akıl alır gibi değil! 10 yaşındaki bir çocuk nasıl madde bağımlısı olur?
Elbette en önemli neden kırtasiye malzemeleri!
Özellikle de yapıştırıcılar!
İlköğretim çağındayken eline sürdüğü yapıştırıcıyı doyasıya koklamamış kaç kişi vardır acaba?
Son yıllarda ithal edilen kokulu silgileri, kalemleri çocukların ellerinden bırakmadığına hep tanık oluyoruz.
Toplumu, özellikle de çocukları uyuşturucu, alkol ve madde bağımlılığından korumak gerek… Bu korumayı yasalarla sağlamak bir yere kadar… Önemli olan anne babaların bilinçli ve dikkatli olması…
Geçen yıl bu konuda bir yasa çıkarılmıştı. 7 Mayıs 2009 tarihli ve 5898 sayılı Uçucu Maddelerin Zararlarından İnsan Sağlığının Korunmasına Dair Kanun’un uygulanabilmesi için gereken yönetmelik, yasanın üzerinden 15 ay geçtikten sonra daha dün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Kanunun amacı, “solumak, koklamak yoluyla veya başka bir şekilde kişilerde bağımlılık yapabilen ürünlerin kontrolünü sağlamak, özellikle çocukların erişimini ve kullanımını önleyerek onları bu maddelerin zararlı etkilerinden korumak…”
Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanacak yönetmelik de, “solumak, koklamak, içmek veya başka bir şekilde kullanıldığında kişilerde bağımlılık yapabilen kırtasiye malzemesi, boya incelticisi gibi maddeler ile yapıştırıcı olarak kullanılan ve uçucu madde ihtiva eden ürünleri” tarif ederek, su bazlı yapıştırıcılar haricindeki ürünlerin eğitim ve öğretim faaliyetlerinde kullanılmasını yasaklıyor.
Ayrıca bu tür ürünler, hangi amaçla olursa olsun çocuklara satılamayacak. Eğitim ve öğretim faaliyetleri için yapılan alımlar gibi çocuklar tarafından kullanılabilme ihtimalinin varlığı halinde bu ürünler yetişkinlere de satılamayacak.
Peki ya uymayanlara verilecek ceza ne?
TCK 194. maddeye göre, sağlık için tehlike oluşturabilecek maddeleri çocuklara, akıl hastalarına veya uçucu madde kullananlara veren veya tüketimine sunan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılıyor.
Ayrıca, bağımlılık yapan kırtasiye malzemelerini eğitim öğretim faaliyetinde kullanılmasına izin verenlere de 500 lira idari para cezası öngörülüyor.
Öğretmen ve okul müdürleri bu kapsamda değerlendirilip ceza kesilebilecek. O nedenle daha dikkatli olmalılar…
Ancak yukarıda da ifade ettiğimiz gibi, en büyük sorumluluk ailelerin… Dikkat edelim ki, geleceğimizi uyuşturmayalım!

Ayrıca bakınız:

Etiketler:
 

Yoruma kapalıdır