“Çocuklar Duymasın” dizsinin “Fısfıs İsmail”i, önceki akşam yayınlanan bölümde, kendisine telefonla ulaşıp, Türkiye’ye gelmek için uçak bileti parası isteyen “Rus Hatun”a durmadan para aktarıyordu.
Dizi, çok yaygın ve “cinsel açlık” çeken kişileri tuzağa düşüren bir dolandırıcılık yöntemine dikkat çekiyordu.
Rastgele telefon çevirip, yarım yamalak Türkçeyle pek çok kişiden para sızdıranların Bursa’dan da kurbanları vardı mutlaka… Benim bildiğim en son emekli bir sendikacıyı da aramışlar ve Türkiye’ye gelmek için bilet parası istemişlerdi.
Sendikacı ağabeyimiz tuzağa düşüp de kimseye para göndermemişti neyse ki…

* * *

Dün bir belediye otobüsünde seyahat ederken, pencereye yapıştırılmış belediye duyurusunu okudum. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, kentin ulaşım anayasasını hazırlamak amacıyla başlattığı çalışma kapsamında, 55 bin kişiyle anket yapılacağı, bu amaçla evlere gelen görevlilere yardımcı olunması isteniyordu.
“Kapıda anket” hemen dolandırıcıları aklıma getirdi.
Vatandaşlara “anketörlere yardımcı olun” uyarısı bir bakıma dolandırıcılara yeni bir kapı demekti.
Dikkatli olmak gerek…
Yakın zamanda gazetelerin üçüncü sayfalarında “Belediye anketörü gibi geldiler, evi soyup soğana çevirdiler” başlıklı haberler okumak istenmiyorsa, belediyenin bu işi çok sıkı tutması ve önlem alması gerekir.

* * *

Ağzı laf dolu birinin sohbet açlığı olarak algılarsanız sevinirim… Konuyu değiştireceğim çünkü…
“Ulaşım anayasası” demiş ya belediyeciler… Tanımlama, konunun ağırlığını ve önemini ortaya koyuyor. Bursa’nın yaşadığı trafik sorununu çözmek için yapılacak “anayasa”yı yazmadan, halkın bu konudaki tercihleri, talepleri belirlenecekmiş önce…
Hangi kavşaktan, hangi saatlerde kaç araç geçtiği tespit edilip, ulaşım master planı hazırlanacakmış…

* * *

TÜİK daha dün açıkladı, ağustos ayında trafiğe kayıt yaptıran yeni araç sayısını… Ülke genelinde 109 bin 148 yeni araç kaydı yapılmış ki, Bursa’da temmuz ayına göre yüzde 3,9’luk artışla toplam araç sayısı 180 bine dayanmış…
Araç sayısı her geçen gün artarken yolların aynı kalması, bugün karşımızda duran trafik sorununun büyüdüğünü, çözümü güçleştirdiğini gösteriyor.
Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım anayasasının altyapısını hazırlarken geçecek sürede sorunun boyutu biraz daha büyüyecek.
Sorunu, yeni yollar açarak, mevcutları genişleterek çözmek mümkün ancak çok pahalı… Gerektiği yerlerde bu yöntem de kullanılacak mutlaka ama galiba en makul çözüm, kent merkezine araç girişini kısıtlayıcı önlemler almak…
Bunun olabilmesi için de belediyenin öncelikle, toplu, ucuz ve kolay ulaşım olanaklarını artırması gerekecek…
Ama ilk önce, şu doğu hattı minibüslerini kaldırabilseler Kent Meydanı’ndan, başarabileceklerine inanacağım da…

Ayrıca bakınız:

Etiketler:
 

Yoruma kapalıdır