AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa ülkeleri turuna başladığından beri gazetelerde yer alan haberler şaşkınlık yaratıyor.

Bursa hakimiyet olarak gerek AB, gerek Kıbrıs ile ilgili gelişmelerde yaptığımız saptamalar ve bu doğrultuda oluşturduğumuz manşetlerin, kelimenin tam anlamıyla “cuk” oturduğunu gördük.
Bizde durum böyleyken, diğerlerinin, çiçeği burnunda hükümetin sadece magaziniyle ilgilenmesini de anlamak zor değil tabi(!)
Beceri gerek
Doğrusu kolay olmuyor… Hemen her kafadan farklı sesin çıktığı bir konunun neresinden tutacağını bilmek, onu yorumlamak, sonrasında nelerin olabileceğini kestirebilmek, yetenek ve bilgi birikimi gerektiriyor.
Mesleki kıdemin de ilgisi var elbette, çetrefilli bir konunun can alıcı noktasını yakalayabilmek için ama, öncelikle gereken yetenek. Bunun altını çizmekte fayda var.
Bazı meslektaşlarımız gibi yapmak da var elbet. Üstelik kolaycacık…
Ne yapılıyor biliyor musunuz?
Manşetler televizyon haberlerinden kopya çekilerek oluşturuluyor.
Kıbrıs konusu mesela… NTV böyle işlemiş, CNN Türk böyle, ATV şurasını öne çıkarmış, Kanal D de tam tersini yapmış. En iyisi, şu kanal gibi yapmak…
Aslına bakarsanız, o haberle ilgili tüm ayrıntılar kendi ellerinde var. Kaynaklar gani. Olmayan ne derseniz… O malzemeyi yoğuracak bilgi, beceri ve bakış açısı elbette…
Haftanın gündemi
AKP Bursa il ve ilçe başkanları geçtiğimiz hafta toplu halde Ankara’ya gitti. Hem tebrik, hem de Bursa milletvekillerine komisyonlarda yeterli yer verilmesi için baskı unsuru oluşturmak amacıyla yapılan bu ziyarette Bursa hakimiyet de vardı. Politika muhabirimiz Ahmet Akhan’ın, manşetimize taşıdığımız haberinde, Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır’ın bürokratlara yönelik mesajı büyük yankı yarattı. Bursa gündeminin en önemli konusu haline gelen politize bürokratlar, hatta AKP İl Başkanı Mehmet Tunçak’ın, özel firmaların araçlarını kullananlar olduğunu açıklaması, önümüzdeki haftaya da damgasını vuracak.
Olası gidecek bürokratların ne kadar politize olduklarını biliyoruz ama, yerlerine atanacakların, böyle bir yaftadan ne kadar uzak durabileceklerini de zamanla göreceğiz.
Hepimiz buradayız…
Hukuki süreç
Geçen hafta Olay gazetesi tiraj rakamları açıkladı. Mahkemenin kesin hükmüymüş gibi açıklanan rakamlar gerçeği yansıtmamaktadır.
Yargı sürecini etkileyecek yayın yapılmaması ilkesine bağlılığımız nedeniyle, bu konunun ayrıntılarını ancak bu süreç sonunda duyurabileceğiz. Gazeteciliğin temel kurallarından biri olan, yargıya intikal etmiş konularda yorum yapmama ilkesine, konu kendimizi ilgilendirse de bağlı kalacağımızı vurgulayalım.
Olay gazetesinin hukuka aykırı bu yayınları nedeniyle başlattığımız yasal sürecin sonuçlarını sizlerle paylaşacağız.

Ayrıca bakınız:

  • Peki, ne zaman ölür insan!Peki, ne zaman ölür insan! “Zaman Tüneli denen şeyi kim, neden icat etti?” Facebook'taki son paylaşımıydı bu…Ve […]
  • Bursa’da konuşulanlarBursa’da konuşulanlar Bursa’da bugünlerde çok önemli şeyler yaşanıyor. Spor tutkunları için iki önemli maç […]
  • Hak etmiyoruzHak etmiyoruz Evet hak etmiyoruz. İnsan haklarında sınıfta kaldığımız için; Enflasyon, kişi başına […]
  • İstikrar sorunuİstikrar sorunu Başka hiçbir ülke yoktur, Türkiye kadar gündemin hızlı değiştiği. Bunun en belirgin […]
Etiketler:
 

Yoruma kapalıdır